Vlastné personálne kapacity Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) Košice už nepostačujú. Pre TASR to za nemocnicu v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu uviedla Ladislava Šustová. Počet hospitalizovaných pacientov v UNLP s ochorením Covid-19 už niekoľko týždňov neklesá pod 300 a počet úmrtí stúpa.

Vakcínu proti kliešťom budú skúmať aj slovenskí vedci.
Neprehliadnite

Na severe Európy sa objavil nový variant koronavírusu

„Vítame návrh Ministerstva zdravotníctva SR o pomoci lekárov a sestier zo zahraničia. Privítame každého lekára, sestru, medika či dobrovoľníka, ktorý prejaví ochotu pomôcť, keďže naše personálne kapacity už nepostačujú a zdravotníci sú vyčerpaní," uviedla. Situáciu podľa nej najviac komplikujú ľudia, ktorí nedodržiavajú pandemické nariadenia a „ochorenie Covid-19 s mutáciami šíria ďalej bez uvedomenia si spoločenskej zodpovednosti a bez rešpektu na našich vyčerpaných zdravotníkov v prvej línii".

Za posledné tri týždne sú lôžka pre infikovaných pacientov v UNLP obsadené na 85 až 92 percent. Aktuálne pre nich majú vyčlenených 347 lôžok. Aby uvoľnili lôžka pre nových pacientov, do okolitých nemocníc ich denne prekladajú desať až 15. UNLP v súčasnosti eviduje 50 pacientov vo vážnom stave, z toho je 26 napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. Zabezpečiť ju vedia maximálne pre 28 ľudí. „Zdravotný stav 24 pacientov si vyžaduje ventilačnú podporu s vysokým prietokom kyslíka, tzv. high flow," dodala Šustová.

KK20 Pápakovácsi - Študentka medicíny s ochranným štítom odoberá zamestnankyni materskej školy vzorku na nový koronavírus v maďarskom meste Pápakovácsi 24. novembra 2020. V Maďarsku je s ochorením COVID-19 aktuálne hospitalizovaných 7598 pacientov, z ktorých 638 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. FOTO TASR/AP
A pharmacist student of the Semmelweis University wears a face shild as she takes a swab sample for a novel coronavirus COVID-19 test from a staff member of a kindergarten in Papakov
Neprehliadnite

V Maďarsku sa začala tretia vlna nákazy novým druhom koronavírusu

Vlani v decembri v UNLP evidovali 79 úmrtí na ochorenie Covid-19, v januári tohto roka 185 a vo februári doposiaľ 140. Šustová pripomenula, že v januári zaznamenali dokopy 207 úmrtí na pracovisku na Rastislavovej ulici, ktoré je celé vyčlenené pre pacientov s ochorením Covid19. V minulom roku pritom evidovali podobný počet úmrtí za obdobie od januára do mája 2020.