Príčinou prehĺbenia rozdielov v majetku sú daňové úniky, vplyv firiem na politiku, oslabovanie práv pracujúcich a programy redukcie výdavkov, tvrdí Oxfam. Informuje o tom britský portál BBC.

Správa organizácie Oxfam je založená na údajoch ekonomického magazínu Forbes a ročenky Credit Suisse Global Wealth. Prieskum na určenie majetku používa hodnotu osobných aktív, hlavne obytných nehnuteľností a pôdy po odrátaní dlhov. Údaje však nezahŕňajú mzdy.

Táto metodika je terčom kritiky, pretože znamená, že napríklad študent s vysokým dlhom, ale s veľkým budúcim zárobkovým potenciálom sa na základe použitých kritérií považuje za chudobného.

„V skutočnosti sa globálna nerovnosť v posledných desaťročiach výrazne zmenšuje,“ povedal Sam Dumitriu, šéf výskumu v organizácii Adam Smith Institute. „Keďže Čína, Vietnam a India prijali neoliberálne reformy, najchudobnejší ľudia vo svete získali rozsiahle zvýšenie platov,“ dodal.

Oxfam však tvrdí, že aj keby sa majetok chudobnejšej polovice ľudstva prepočítal tak, že sa vylúčia ľudia s dlhmi, ich spoločný majetok sa stále rovná majetku iba 128 miliardárov.