Americké ministerstvo obrany zvažuje ponuku spoločnosti Boeing vyrobiť pre ukrajinskú armádu nové rakety s dostrelom až 150 kilometrov odpaľované z krajiny, napísala dnes agentúra Reuters. Ide o jednu z asi šiestich koncepcií dodávok zbraní pre Ukrajinu, ktoré dostal Pentagón od firiem.

Špecifické zbraňové systémy

Navrhovaný zbraňový systém Boeingu má skratku GLSDB (Ground-Launched Small Diameter Bomb). Ak Pentagón schváli jeho výrobu, tak na Ukrajine by mohol byť už na jar.

GLSDB je podľa agentúry Reuters inovatívnou kombináciou raketového motora M26 a výbušnej hlavice GBU-39. Obe technológie sú v amerických zásobách bežné. USA podľa Douga Busha, nákupcu zbraní Pentagónu, tiež plánujú navýšiť produkciu 155-milimetrových delostreleckých granátov tým, že ich umožní vyrábať súkromným firmám.

Podľa zbraňového experta z Centra pre strategické a medzinárodné štúdiá Toma Karakoa sa americké zásoby tenčia oproti objemu, ktorý by armáda „rada mala po ruke“ a objemu potrebnému na udržanie rovnováhy a zabránenie konfliktu s Čínou. „Ide o to získať ich veľa a za nízku cenu,“ poznamenal Karako.

Ukrajina disponuje americkými systémami HIMARS

Hovorca Boeingu odmietol žiadosť o komentár. Hovorca Pentagónu Tim Gorman nechcel hovoriť o špecifikách zbraňových systémov pre Ukrajinu, USA aj ich partneri ale podľa neho „identifikujú a zvažujú tie najvhodnejšie“, ktoré Kyjevu pomôžu.

Spojené štáty už pred niekoľkými mesiacmi odmietli Ukrajine poskytnúť rakety ATACMS s dostrelom takmer 300 kilometrov. Ukrajinské jednotky momentálne disponujú americkými systémami HIMARS s dostrelom asi 80 kilometrov. GLSDB by tak ich dosah takmer zdvojnásobila.

Ďalšie dôležité správy

WA 1 Washington - Americký prezident Joe Biden gestikuluje počas televízneho prejavu k národu na balkóne Modrej izby Bieleho domu vo Washingtone v pondelok 1. augusta 2022. Biden potvrdil v noci na utorok zabitie vodcu teroristickej siete al-Káida Ajmana Zawahrího v Afganistane. Zároveň potvrdil aj informácie, na základe ktorých prišiel Zawahrí o život pri vzdušnom útoku dronom v afganskej metropole Kábul. Zawahrí, niekdajší egyptský chirurg, bol za šéfa al-Káidy vymenovaný po bin Ládinovej smrt
Neprehliadnite

Biely dom schválil vojenskú pomoc pre Ukrajinu, strely ATACMS sú otázne