Investičná skupina Penta dokázala aj náročný pandemický rok 2020 uzavrieť s čistým ziskom 134 miliónov eur. Celkové aktíva portfóliových spoločností pritom dosiahli 11,1 miliardy eur, uvádza skupina v tlačovej správe. Do rozvoja svojich spoločností a projektov Penta napriek pandémii investovala 419 miliónov eur.

Managing Partner Penty Iain Child, ktorý riadiace pozície skupiny prevzal začiatkom decembra minulého roku, k dosiahnutým výsledkom povedal: „Považujem za úspech, že sa nám v ťažkom roku podarilo udržať väčšinu kľúčových ukazovateľov skupiny, významne investovať do firiem a projektov  a popri tom dosiahnuť aj slušnú ziskovosť. Manažmenty a projektové tímy odviedli skvelú prácu, čo malo spolu s dobrou diverzifikáciou nášho portfólia najväčší dopad na naše hospodárske výsledky.“

Iain Child
Neprehliadnite

Iain Child: Pôvodné trhy sú nám už malé, budujeme firmy európskej úrovne

K celkovej ziskovosti skupiny dokázala významne prispieť medzinárodná sieť lekární Dr.Max, ktorá zohrala v čase pandémie významnú rolu na každom zo svojich trhov. A to aj napriek tomu, že opakované lockdowny znížili návštevu lekární najmä v súvislosti s vydávaním liekov na recept. Ďalšími pozitívnymi prispievateľmi k ziskovosti Penty boli podľa tlačovej správy Fortuna Entertainment Group, ale aj Penta Real Estate, či Primabanka.

Noví partneri Penty (zľava): Marián Slivovič, Václav Jirků a Fabrice Dumontheil
Neprehliadnite

Penta bude mať nových partnerov, Eduard Maták ju opustí

Vypuknutím pandémie bola zásadne ovplyvnená najmä činnosť nemocníc a zdravotníckych zariadení Penta Hospitals International, ktoré pôsobia na Slovensku, v Česku a v Poľsku. Na všetkých trhoch sú zariadenia skupiny pevnou súčasťou verejného zdravotníctva a poskytujú zdravotnú starostlivosť desiatkam tisíc pacientom s ochorením Covid-19. Penta zároveň pokračuje aj vo výstavbe nemocnice novej generácie v Bratislave, kde celkové investičné náklady dosiahnu 240 miliónov eur, z čoho 60 miliónov eur bude preinvestovaných v roku 2021.

Na leteckej snímke výstavba Nemocnice novej generácie Bratislava, ktorá bude súčasťou novovznikajúcej štvrte Bory.
Neprehliadnite

Nemocnica Bory je stavebne takmer spolovice hotová

Krízový rok solídne ustála aj Penta Real Estate, ktorá dokončila 1 139 bytových jednotiek (projekty Sky Park, Waltrovka, Terrace) a ďalších 805 je vo výstavbe (Maison Ořechovka, Bory Home). V roku 2020 Penta Real Estate predala 4 kancelárske projekty, pričom exit z projektu Churchill Square bol najväčšou transakciou na českom realitnom trhu v segmente kancelárií. Na konci roka 2020 spravovala Penta Real Estate aktíva v hodnote 1,1 miliardy eur.

Kancelársky komplex Churchill Square
Neprehliadnite

Realitný megaobchod, Penta predala kancelársky komplex Churchill Square v Prahe

Naopak, v prípade zdravotnej poisťovne Dôvera, Penta znížila hodnotu tejto firmy vo svojom portfóliu a to hlavne kvôli zvýšeným kompenzáciám nákladov poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v súvislosti s pandémiou, ako aj nestabilite v regulačnom prostredí, uvádza tlačová správa skupiny. Okrem Dôvery zaznamenala Penta straty aj v poľskej retailovej sieti Empik, v Slovalcu a v Aere Vodochody.  Ako informoval TREND v júni minulého roka podpísali kúpnu zmluvu o prevode 100 percent akcií holdingu, ktorý vlastní Aero Vodochody firme AERO Investment Partners, v ktorej má majoritný podiel maďarský investor András Tombor. Transakcia však ešte nebola dokončená.

Lietadlá L-39NG z produkcie Aero Vodochody
Neprehliadnite

Aero Vodochody kupuje od Penty muž blízky Orbánovi

Profil Penty

Penta je stredoeurópska investičná skupina, ktorá bola založená v roku 1994. Pôsobí hlavne v zdravotníctve, finančných službách, výrobe, maloobchode, v realitnom developmente a v médiách. Jej portfóliové spoločnosti zamestnávajú viac ako 43 000 ľudí a na dani z príjmu a odvodoch za svojich zamestnancov zaplatila celkom 243 miliónov eur. Penta pôsobí vo viac ako desiatich krajinách Európy a má svoje zastúpenie v Prahe, Bratislave a Varšave.

Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.