Príkladom takéhoto úsilia je aj obnova bratislavskej Jurkovičovej Teplárne, ktorej rekonštrukciu spoločnosť Penta Real Estate odštartovala v roku 2018. Okrem toho, že rekonštrukciou pamiatky bolo zachované hodnotné kultúrne dedičstvo s maximálnym ohľadom na jej historickú hodnotu, vznikol zároveň aj unikátny industriálny priestor pre verejnosť. Tepláreň si ako súčasť projektu SKY PARK vyžiadala celkovú investíciu takmer 12 miliónov eur.

Zachované boli mnohé pôvodné prvky
Príbeh tejto národnej kultúrnej pamiatky sa začal písať v rokoch 1941-1942 ako príbeh turbocentrály s dodatočnými úpravami po bombardovaní počas druhej svetovej vojny v roku 1944. Koncom 20. storočia bola prevádzka utlmená a v roku 2008 ju vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku.

Spoločnosť Penta Real Estate v rámci jej rekonštrukcie zachovala mnohé z pôvodných častí, ako napríklad obvodové steny, násypníky na uhlie, železobetónové stĺpy, ale aj historický prepravný žeriav. Nové prímurovky v interiéri sú navyše vyhotovené z pôvodných tehál, zasklená stena medzi lobby a reštauráciou je vyhotovená z pôvodných okien a lavičky pri južnej fasáde v interiéri sú vyrobené z pôvodných oceľových stĺpov.

Svoju jedinečnosť si zachovali aj vstupná hala a priestor, v ktorom sa nachádza reštaurácia s výhľadom cez všetky podlažia. Dostatok denného svetla zabezpečuje okrem príznačných vysokých okien aj svetlík v streche vstupnej haly, zaujímavé je aj zachované historické schodisko, panoramatický zasklený výťah, výťahové lobby s prímurovkami z historických tehál či zasadačka v južnom násypníku so zasklenou podlahou s pohľadom do vnútra násypníka.

Jedinečný industriálny priestor
Jurkovičova Tepláreň určite nadchne všetkých milovníkov kultúry aj umenia. Aj keď na prvý pohľad vyzerá jednoducho, prepája prvky rôznych architektonických štýlov, vrátane art nouveau, modernizmu a funkcionalizmu.

Ide o jedinečný priestor, ktorý spojí kultúrne a umelecké podujatia, wokshopy, kaviareň, reštauráciu, ale aj flexibilné pracovné priestory BASE. Tie navyše ponúknu viaceré služby pre široké spektrum užívateľov, od korporátnych klientov až po start-upy, freelancerov či študentov.

Penta Real Estate tak po štyroch rokoch od začiatku rekonštrukcie vrátila Jurkovičovej Teplárni život a dala tak bodku za intenzívnym úsilím o záchranu národnej kultúrnej pamiatky. Bratislava dostala jedinečný priestor so zmysluplným využitím, ktorý sa aj vďaka zodpovednému developmentu podarilo zachrániť pre ďalšie generácie.