Minulý rok skupina Penta uzavrela s čistým ziskom 570 miliónov eur. Spoločnosť významne investuje do svojich spoločností, do ich rozvoja aj nových projektov. Podobným trendom sa chystá uberať aj najbližších päť rokov. Do modernizácie, rozvoja, či akvizícií v rámci existujúcich investičných platforiem a projektov plánuje preinvestovať tri miliardy eur.

Priaznivé predpoklady pre výkonnosť

Na konci roka 2021 skupina zamestnávala viac ako 41 000 ľudí a na daniach a odvodoch zaplatila celkom 496 miliónov eur.

„Už v roku 2020, po vypuknutí pandémie, sme prijali celý rad opatrení a boli sme konzervatívni v očakávaniach. To vytvorilo priaznivé predpoklady pre výkonnosť našej skupiny aj v ďalšom pandemickom roku 2021. Významne nám tiež pomohlo, že máme dobre diverzifikované portfólio a až na výnimky, nebola väčšina našich firiem negatívne zasiahnutá reštrikciami, ktoré vyplývali z protiepidemických opatrení. Zároveň naše manažérske tímy dokázali využiť príležitosti aj na rýchlejšiu digitalizáciu služieb a procesov. Týka sa to najmä Dr. Maxa, Fortuny, retailových firiem, ale aj médií. Chcel by som taktiež oceniť podporu a dôveru všetkých našich zamestnancov, zákazníkov, obchodných a finančných partnerov a poďakovať sa im za spoluprácu“, povedal Iain Child, Managing Partner Penty.

Rekordná EBITDA

Sieť lekární Dr. Max, Penta Real Estate a sektor finančných služieb ovplyvnili výsledky skupiny najvýznamnejšie. Penta investuje v zdravotníctve či už výstavbou nových, alebo modernizáciou existujúcich nemocníc.
Úspešný bol predchádzajúci rok aj pre mediálne firmy skupiny v Čechách aj na Slovensku. Tie dosiahli rekordnú EBITDA a významne tak zvýšili svoju celkovú hodnotu v rámci portfólia.

„V roku 2021 postavila Penta Real Estate 1051 bytových jednotiek (Maison Ořechovka, SKY PARK by Zaha Hadid) a ďalších 1726 je vo výstavbe (Bory Bývanie, Nuselský pivovar, Nová Waltrovka, Victoria Palace). Na konci roka 2021 spravovala Penta Real Estate aktíva v hodnote viac ako 1,2 miliardy eur,“ uvádza skupina.

Humanitárna podpora Ukrajiny

Bezprostredne po napadnutí našich východných susedov Ruskou federáciou, pristúpila Penta k zorganizovaniu pomoci s celkovým rozpočtom tri milióny eur s cieľom podporiť ukrajinské obyvateľstvo, ktoré čelí humanitárnej kríze.

Aktivity pomoci smerujú do troch kľúčových oblastí: vyslanie zdravotníckeho a humanitárneho materiálu do ukrajinských nemocníc a zdravotníckych zariadení; samostatne, ale aj v spolupráci s mimovládnymi organizáciami pomoc ukrajinským utečencom na území Českej republiky, Poľska, Slovenska, či v Rumunsku; organizácia humanitárnej zbierky v celej skupine Penta, cez ktorú sa podarilo získať viac ako 300 000 eur.

Ďalšie dôležité správy

Vizualizácia novej nemocnice v Humennom
Neprehliadnite

Penta chce v Humennom postaviť novú nemocnicu po vzore Bratislavy a Michaloviec