Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová v utorok po príchode na Taiwan uviedla, že jej návšteva demonštruje silný záväzok Washingtonu voči tomuto samosprávnemu ostrovu. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

„Návšteva našej kongresovej delegácie na Taiwane oceňuje neochvejný záväzok USA podporovať demokraciu na Taiwane,“ povedala Pelosiová.

USA uznávajú jednu Čínu

Zdôraznila, že jej návšteva nie je za žiadnych okolností v rozpore s oficiálnou politikou Spojených štátov, ktoré uznávajú „jednu Čínu“ a oficiálne neuznali Taiwan ako nezávislý štát.

Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov však povedala, že „solidarita USA s 23 miliónmi obyvateľmi Taiwanu je dnes dôležitejšia ako kedykoľvek predtým, keďže svet stojí pred voľbou medzi autokraciou a demokraciou“.

„Spojené štáty naďalej vystupujú proti jednostranným snahám o zmenu súčasného stavu,“ dodala Pelosiová v reakcii na nátlak Pekingu, aby sa Taiwan znovu pripojil k Číne.

Kirby: Nejde o žiadne narušenie suverenity

Hovorca Bieleho domu John Kirby v utorok odmietol ostrú kritiku Pekingu voči Pelosiovej ceste. Podľa neho nejde o prvú návštevu amerického zákonodarcu na Taiwane.

„Nejde o žiadne narušenie suverenity. Nie je dôvod, aby to prepuklo do konfliktu. V našej politike sa nič nemení a toto je s ňou v úplnom súlade,“ povedal Kirby pre americkú televíziu CNN. Dodal, že Spojené štáty sa nenechajú zastrašiť žiadnymi vyhrážkami. „V tomto regióne máme bezpečnostné záväzky... Berieme ich vážne,“ uviedol hovorca.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke z videa predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová (druhá zľava) vystúpila z lietadla na letisku v Tchaj-peji na Taiwane 2. augusta 2022.
Neprehliadnite

Pelosiová pricestovala na Taiwan. Čína v reakcii spustí cielené vojenské operácie