Prezumpcia neviny platí aj pri obvinení guvernéra Národnej banky Slovenska Petra Kažimíra, obvinenie mu nebráni vo výkone funkcie. Skonštatoval to expremiér a líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini. Treba podľa neho počkať, či sa ukáže, že ide o skutočné a nie vykonštruované obvinenie.

„Kažimír je obvinený, ale platí prezumpcia neviny. Myslím si, že mu to nebráni naďalej vykonávať pozíciu guvernéra NBS až do času, keď bude definitívne rozhodnuté. Ja mu verím, aj jeho vyjadreniam, že sa nič také nestalo," skonštatoval Pellegrini.

Pripomenul, obvinenie Kažimíra stojí len na výpovedi jedného človeka. Podotkol, že pri súčasnej situácii v polícii a podozreniach o manipulovaní vyšetrovania by na jeho mieste ostal vo funkcii.

Otázka pre ECB

Z medzinárodného hľadiska Pellegrini uviedol, že Kažimír je v pravidelnom kontakte so šéfkou Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardovou. Tá podľa neho určite o aktuálnej kauze vie.

„Je na nich dvoch, ako sa dohodnú, aby nedošlo aj k diskreditácii ECB," uviedol.

Ak sa však chceme porovnávať s vyspelými demokraciami, treba podľa Pellegriniho pripomenúť napríklad, že aj po plagiátorských kauzách súčasní predstavitelia vlády ostali vo funkciách. Hovorí o znižovaní politickej úrovne. Vládne špičky podľa neho mali ísť príkladom.

Fico: vymyslený príbeh

Líder Smeru-SD Robert Fico ku kauze skonštatoval, že Peter Kažimír čelí obvineniu len preto, lebo niekto potrebuje jeho funkciu. Myslí si, že obvinenie Kažimíra treba odmietnuť aj vzhľadom na dôkaznú situáciu. Ani Fico by podľa vlastných slov na Kažimírovom mieste z funkcie neodstúpil.

„Bol by blázon, keby odstúpil. Za čo? Za tento vymyslený príbeh?" uviedol Fico. Rovnako ako Pellegrini hovorí, že obvinenie Kažimíra je postavené len na výpovedi jedného kajúcnika, ktorý je aktuálne vo väzbe.

Fico trvá na tom, že ak stačí jedna výpoveď bývalého šéfa finančnej správy Františka Imreczeho, tak by mali orgány riešiť aj ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO), keďže Imrecze mal vypovedať aj o úplatku pre neho.

P. Kažimír je obvinený z prečinu podplácania. Obvinenie odmieta, necíti sa byť vinný zo žiadneho trestného činu.

Guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír bol vypovedať v prípade Mýtnik.
Neprehliadnite

Exministra financií a guvernéra Národnej banky Petra Kažimíra obvinili z podplácania

Robert Fico a Peter Kažimír ako premiér a minister financií v roku 2016
Zdroj: TASR
Robert Fico a Peter Kažimír ako premiér a minister financií v roku 2016