Expremiér a podpredseda Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini (nezaradený) vyzval vládu a premiéra, aby začali riešiť situáciu s pandémiou nového koronavírusu tak, ako sa má a aby o opatreniach dopredu informovala občanov. Apeloval na verejnosť, aby sa vrátila k zodpovednosti z čias prvej vlny. Politikov požiadal, aby odložili stranícke tričká. Uviedol to na stredajšej tlačovej konferencii v súvislosti s denným nárastom pozitívnych prípadov. Poukázal na ,,deravé hranice" s krajinami v červenej zóne a nedostatočné kapacity regionálnych úradov verejného zdravotníctva.

,,Chcem vyzvať vládu SR na čele s premiérom, aby začali situáciu riešiť štandardne, ako sa má, na čele s ústredným krízovým štábom," zdôraznil. Pýta sa, kto riadi situáciu, keď šéfa krízového štábu ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) nikde nevidieť. Vláda a štáb by mali podľa neho informovať, čo majú občania čakať, čo bude platiť, čo sa ide spraviť preto, aby boli nárast prípadov a dosahy na spoločnosť maximálne zmiernené. Pripomenul premiérove slová, že ak počet infikovaných prekročí 300, príslušné orgány zrejme nebudú schopné dohľadávať kontakty a môže dôjsť ku komunitnému šíreniu. Poukázal na denný nárast 338 pozitívnych prípadov a upozornil, že situácia môže začať zasahovať do prvkov infraštruktúry bojujúcich s nákazou. Ako príklad uviedol karantenizovanie krízového štábu v Námestove.

Na snímke testovanie obyvateľov bytového domu vo Vranove nad Topľou – časť Čemerné v rámci preventívnych opatrení k zamedzeniu šírenia koronavírusu. Vo Vranove nad Topľou pretestujú všetkých 140 obyvateľov bytového domu, v ktorom žije pacient, ktorý bol v sobotu 22. augusta pozitívne testovaný na ochorenie COVID-19. Keďže ide o obyvateľov rómskej komunity, mesto prijalo aj zvláštne opatrenia. Vo Vranove nad Topľou 24. augusta 2020. FOTO TASR – Roman Hanc
Neprehliadnite

Na Slovensku pribudlo rekordných 338 prípadov nákazy koronavírusom

Pýta sa, prečo bola Česká republika patriaca medzi krajiny s výrazne horšou situáciou zaradená do červenej zóny až pred pár dňami, a to aj s množstvom výnimiek. Hovorí o ,,deravých hraniciach". Ak vláda vedela, že príde druhá vlna pandémie a že výrazný podiel na nej môže mať importovaná nákaza, mala podľa neho situáciu riadne riešiť. Expremiér apeloval na občanov, aby opäť pristúpili k tomu, ako sme situáciu zvládli v prvej vlne. ,,Musíme byť k sebe a svojim blízkym zodpovední," zdôraznil. Politikov vyzval, aby v pléne NR SR podporili návrh na zvýšenie pandemickej OČR, čo navrhuje spolu s nezaradenými poslancami v novele zákona o sociálnom poistení. Skonštatoval, že v prípade, ak budú musieť ostať rodičia s deťmi doma, môže to výrazne ohroziť ich príjmy. Ich návrh má za cieľ zvýšenie výšku ošetrovného počas krízovej situácie súvisiacej s novým koronavírusom na 75 percent denného vymeriavacieho základu.