16:30 Komentár Martina Vanča. Ťažká dilema straníka v Smere-SD: Ostať v strane, z ktorej sa môže stať potápajúca sa loď, alebo nasledovať nového kapitána do neistej budúcnosti? 

15:45 Ktorí poslanci by mohli Pellegriniho nasledovať? Okrem podpredsedov strany R. Rašiho a P. Žigu by to mali byť poslanci Denisa Saková, Ľubica Laššáková, Matúš Šutaj Eštok, Ján Ferenčák a Peter Kmec. Podľa informácií sa rozhodujú aj ďalší poslanci, napríklad Erik Tomáš. (Pravda

15:40 Pellegriniho bude okrem podpredsedu strany Smer-SD Petra Žigu pravdepodobne nasledovať aj Richard Raši: „Peter Pellegrini veľmi ľudsky a od srdca povedal médiám dôvody svojho rozhodnutia. Posledné dva roky som stál po jeho boku ako podpredseda jeho vlády a chcem stáť po jeho boku aj naďalej.“ (DenníkN)

15:15 Politologička: Nové strany majú u nás šancu

uspieť. Stranícky systém SR je dlhodobo nestály a nové politické subjekty majú veľkú šancu uspieť. „Ak sa pozrieme na každé z predchádzajúcich parlamentných volieb, minimálne jeden nováčik v politike sa do parlamentu vždy dostal. To však neznamená, že nová politická strana Petra Pellegriniho automaticky ašpiruje na víťaza volieb,“ hovorí Aneta Világi. O reálnej podpore je podľa nej predčasné hovoriť.

15:02 Fica mrzí, že Pellegrini neprijal jeho ponuku. Robert Fico na facebooku píše: „Mrzí ma, že ponuku stať sa predsedom strany SMER - SD neprijal. Je mi úprimne ľúto, že po 20-tich rokoch v strane SMER - SD odmietol túto ponuku najmä po tom, čo ho strana SMER - SD nominovala na post štátneho tajomníka, ministra, predsedu parlamentu, podpredsedu vlády a napokon premiéra." 

15:00 Pellegriniho strana by bola druhá najsilnejšia. Májový prieskum preferencií politických strán agentúrou Focus ukázal, že Pellegriniho strana má druhé najsilnejšie preferencie. Smer-SD by klesol pod 10 percent. 

Prieskum FOCUS - máj
Infogram

14:50 Matovič tvrdí, že pre neho odchod Pellegriniho zo Smeru neznamená nič. „Mali sme pred voľbami politika, ktorý sa tváril a hovoril o sebe, že je nový politik a bol 20 rokov v politike. Bude to asi rovnaký príbeh. V prípade Petra Pellegriniho s bonusom, že 20 rokov kryl poctivo mafiu,“ povedal premiér. Nič sa podľa neho nemení, len Pellegrini zmení tričko a bude sa tváriť, že je nový. Pellegrini podľa neho „veky slúžil mafii“ a nemá právo tváriť sa, že je nový. S takými ľuďmi nechce Matovič spolupracovať. (DenníkN

14:45 Beňová kritizuje rozhodnutie Pellegriniho. Europoslankyňa Monika Beňová na svojom facebooku píše: „ Nesúhlasím so sposobom, akým sa Peter vyhol akejkoľvek vnutrostraníckej diskusii, nie je to čestné voči nám ostatným a viete čo, ani voči sebe samotnému nie je týmto rozhodnutím úplne fér. Mrzí ma to. Život ale ide ďalej a uvidíme čo prinesie.“

14:40 Poslanec Ján Ferenčák (Smer-SD) podporuje Pellegriniho, jeho politiku, víziu aj štýl práce. Tvrdí, že diskusia o tom, či s ním odíde do jeho prípadnej novej politickej strany ešte nebola. O založení poslaneckého klubu v parlamente je podľa Ferenčáka predčasné hovoriť. (TASR)

14:35 Blaha: Pellegrini rozbíja ľavicovú scénu. Odchod Petra Pellegriniho zo strany Smer-SD je podľa poslanca parlamentu Ľuboša Blahu (Smer-SD) zlým krokom. "Rozbíja Smer, rozbíja ľavicovú scénu, čo nie je dobré. Ľavica bola na Slovensku vždy najsilnejšia pokiaľ bola scelená a spojená," povedal Blaha. (TASR)

14:35 Remišová: Pellegrini je dieťa Smeru. Peter Pellegrini je dieťa Smeru-SD, ktorý sa v tejto strane učil politickým manierom. Uviedla to vicepremiérka a podpredsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová, ktorá odmietla, že by strana Za ľudí uvažovala o spojení s Pellegrinim, respektíve subjektom, ktorý odchádzajúci podpredseda Smeru-SD vytvorí. „Peter Pellegrini vyrastal v Smere-SD a bude pokračovať v tejto línii. To, že krajšie hovorí, neznamená, že robí krajšiu politiku. Bol pri všetkých kauzách Smeru-SD v minulosti a zastával sa strany a Roberta Fica," zdôraznila Remišová. (TASR)

14:30 Blanár: Odchod Pellegriniho povedie k štiepeniu strany. Juraj Blanár, podpredseda Smeru, na svojom facebooku: „Vypočul som si tlačovku môjho kolegu a podpredsedu strany SMER-SD Petra Pellegriniho, ktorý oznámil, že sa vzdáva podpredsedníckeho kresla a že v blízkej budúcnosti bude informovať o svojej ďalšej politickej kariére. Neteší ma toto jeho rozhodnutie, ktoré bude viesť k štiepeniu strany, a až čas ukáže, či to bolo dobré alebo nie. Ale podľa môjho názoru z hľadiska politiky sociálnej demokracie na Slovensku si myslím, že to nie je dobré rozhodnutie. Za seba môžem povedať, že som získal mandát za stranu SMER-SD a týmto sa cítim byť viazaný.“ 

14:00 Politologička: Smer bude naďalej prežívať, lepšie karty má v otázke financovania. Úspech potenciálnej strany Petra Pellegriniho závisí od toho, kto z členskej základne Smeru-SD sa k nemu pridá, ale aj ako osloví voličov Dobrej voľby a iných stredoľavých projektov. Otázkou je tiež financovanie nového subjektu. Uviedla to politologička Darina Malová. Myslí si, že Smer-SD bude naďalej prežívať, keďže časť voličov stále sympatizuje s predsedom Robertom Ficom. Pre Smer-SD však odchod Pellegriniho neznamená okamžitý koniec, myslí si Malová. Poukázala na to, že ani HZDS sa v minulosti nestratilo zo straníckeho systému zo dňa na deň. "Musíme sa asi pripraviť, že nejakú dobu bude Smer-SD spoluexistovať s novou stranou Petra Pellegriniho," dodala. (TASR)

13:55 Vývoj preferencií politikov ukazuje na dlhodobobú obľúbenosť Pellegriniho voči Ficovi

13:40 Nová strana Pellegriniho bude sociálno-demokratická, no konzervatívna: Novinárom Pelelgrini povedal, že jeho nová strana – ak vznikne – bude sociálno-demokratická a odmieta nálepku liberála. Dodal, že si nebude robiť politiku na vyhraňovaní sa voči Smeru či kritizovaní Fica. „Naším súperom má byť terajšia koalícia, ktorej musíme pozerať na prsty,“ povedal. Vzápätí dodal, že s jeho odchodom dostane Fico priestor, aby „posúval stranu extrémne doľava, ako to sám ohlásil“.

13:30 Peter Žiga naznačil podporu Pellegriniho: “Som súčasťou strany Smer od jej založenia a priebeh diskusie o jej ďalšej budúcnosti som preto vnímal veľmi citlivo. S pánom Petrom Pellegrinim spolupracujem dlhodobo, bol som súčasťou jeho vlády a jeho názory a štýl politiky sú mi blízke. Bezprostredne po voľbách som verejne oznámil, že dávam k dispozícií funkciu podpredsedu strany. Už v najbližšom čase oznámim osobné rozhodnutie o mojom ďalšom postupe.“ (DenníkN)

13:30 Ostane Pellegrini podpredsedom parlamentu? Podľa odhadov by sa mohlo k Petrovi Pellegrinimu pripojiť okolo 10 poslancov zo strany SMER-SD. Až podľa výsledného počtu sa uvidí, či si Pellgrini udrží miesto podpredsedu parlementu. Sám na tom netrvá: „Keď dôjde k preskupeniu síl, nebránim sa ani tomu, aby sa diskutovalo o tom, či mám zostať na stoličke podpredsedu Národnej rady. Najneskôr v septembri ponúknem vedeniu parlamentu, aby sa rozhodlo, kto má alebo nemá sedieť na tomto poste. V tomto budem veľmi korektný.“

13:15 Pellegrini neprijal Ficovu ponuku. Podľa informácií Plusky P. Pellegrini neprijal podmienky Roberta Fica, na zakláde ktorých by získal titul predsedu Smeru: "Fico by si rád ponechal v Smere určitý vplyv, a síce ako predseda nadácie Alexandra Dubčeka. Išlo by o podobný model, ako je Nadácia Fridricha Eberta, ktorá je spojená s nemeckou SPD. A do čoho by chcel hovoriť? Podľa našich informácií do politickej orientácie Smeru, podieľať sa na kontrole straníckych financií a mať právo veta pri volebných kandidátkach. Návrhy kandidátov by mal pritom plne v kompetencii Peter Pellegrini."

12:55 Pellegrini priznal, že si založí vlastnú stranu. Chce ísť cestou zbierania 10-tisíc podpisov potrebných na jej vznik. „Aby to bola štandardná politická strana a nielen nejaká schránka,“ poznamenal.

12:50 Podľa podpredsedu parlamentu značka Smer stratila svoj lesk: „Máme byť na čo hrdí. Ale ak máme byť úprimní, musíme priznať aj chyby - pokušenie moci, zahľadenie sa do seba. Značka Smer začala strácať svoj lesk".

Peter Pellegrini
Neprehliadnite

Pellegriniho strana by zamiešala karty. Smer by sa výrazne prepadol, ukazuje prieskum

12:40 P. Pellegrini pôsobil v strane Smer 20 rokov, keď do nej vstúpil pri jej vzniku v rok 2000. Najprv pôsobil ako asistent poslanca Ľubomíra Vážneho a v roku 2006 sa stal poslancom. Pôsobil vo výbore pre hospodársku politiku. V roku 2010 sa stal opätovne poslancom a členom výboru pre financie a rozpočet. Od roku 2012 pôsobil ako štátny tajomník na ministerstve financií. Od roku 2014 zastával na krátko post ministra školstva a potom podpredsedu parlamentu. V roku 2014 sa stal tiež podpredsedom srany Smer. Po voľbách v roku 2016 sa stal podpredsedom vlády pre investície a informatizáciu. V marci 2018 už zostavoval svoju vládu. Vo voľbách v roku 2020 získal 413-tisíc preferenčných hlasov. Momentálne zastáva post podpredsedu Národnej rady. (TASR)

12:02 Peter Pellegrini už viac nespája svoju politickú budúcnosť so stranou Smer-SD. Vzdáva sa funkcie podpredsedu strany a značku Smer-SD podľa vlastných slov necháva predsedovi strany Robertovi Ficovi. Vyhlásil to na stredajšej tlačovej konferencii s tým, že jeho ďalšie kroky povedú k odchodu zo strany Smer-SD. Naďalej chce ísť cestou sociálnej demokracie. „Sľubovali sme zodpovednú zmenu a ja som tej zodpovednej zmene uveril. Pre mňa to nebol volebný slogan. Pre mňa to bola výzva, ale zároveň to bol aj sľub, ktorý sme dali voličom,“ povedal P. Pellegrini s tým, že strana akoby tento sľub nechcela naplniť.

11:58 Krátko pred tlačovou konferenciou sa objavila správa, že predseda Smeru-SD R. Fico ponúkol post šéfa strany podpredsedovi P. Pellegrinimu. TASR to potvrdil hovorca strany Ján Mažgút, upozornil na to portál pluska.sk J. Mažgút pre TASR uviedol, že ponuka prišla pred niekoľkými dňami. Ponuku potvrdil aj člen predsedníctva Smeru-SD Ladislav Kamenický. Dôležité podľa neho je, aby sa R. Fico a P. Pellegrini stretli a aby strana ostala pokope.

Neúspešná kandidátka v BSK Monika Flašíková Beňová počas tlačovej konferencie k výsledkom 2. kola volieb do VÚC
Neprehliadnite

Beňová hovorí, že Fico a Pellegrini by mali spolu hovoriť o situácii v strane

Pred časom vyzval R. Fica, aby odišiel z vedenia strany. Šéf Smeru-SD opakovane v minulosti zdôraznil, že strana potrebuje nových bojovníkov, ale nie teoretikov a „slniečkarov“.