Hlas-SD podporí aktivity vedúce k referendu o predčasných voľbách plnou silou. Deklaroval to líder strany Hlas-SD a nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini.

Na snímke poslanec Národnej rady Slovenskej republiky a predseda politickej strany HLAS – sociálna demokracia Peter Pellegrini.
Neprehliadnite

Pellegrini: Nie sme žiadni Červení Kméri. Ide nám o stabilitu, predvídateľnosť a jasné pravidlá

Jeho strana sa pridá aj k avizovanej iniciatíve Smeru-SD o zbere podpisov za ďalšie referendum, ktoré by malo obsahovať aj otázku, či by poslanci mali zmeniť Ústavu SR tak, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie parlamentu hlasovaním v pléne alebo referendom.

600-tisíc podpisov nemôže skončit v koši

,,Určite sa k takejto aktivite pridáme, pretože to je povinnosťou opozície. Podporíme plnou silou všetkými našimi štruktúrami všetky aktivity, ktoré majú smerovať k referendu," vyhlásil Pellegrini.

Upozornil, že ak by aj bolo úspešné referendum o tom, či poslanci majú zmeniť Ústavu, konkrétny návrh bude musieť následne prejsť legislatívnym procesom, ktorý môže trvať dlho.

Neprehliadnite

Ktoré zákony by zmenil Peter Pellegrini, keby sa dostal k moci?

Poznamenal tiež, že zhruba 600 000 podpisov, ktoré sa podarilo vyzbierať za referendum o predčasných voľbách, nemožno zahodiť do koša. Podľa jeho slov Ústavný súd SR nenapadol danú referendovú otázku.

,,Vzhľadom na našu Ústavu povedal, že nepozná referendum o predčasných voľbách a ani možnosť, aby si poslanci sami skrátili svoje volebné obdobie rozhodnutím," dodal líder Hlasu-SD.

Zmena ústavy neznamená predčasné voľby

Pellegrini naďalej očakáva, že predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) a minister financií Igor Matovič (OĽaNO) splnia svoje sľuby, pri ktorých hovorili o referende ako o plnom práve občanov. Poznamenal však, že ich aktivity k tomu zrejme nevedú.

,,Samotná zmena Ústavy ešte neznamená predčasné voľby, neviem, čoho sa bojí vládna koalícia," podotkol s tým, že koalícia tak dusí situáciu a nedovolí ľuďom prísť pokojne vyjadriť názor, čo môže viesť k horšiemu vyjadreniu napätia v spoločnosti.

Peter Pellegrini a Igor Matovič.
Neprehliadnite

Pellegrini podporil Matovičovi návrh, ale úplne s ním nesúhlasil

Kollár v rozhovore pre TASR uviedol, že chce k téme skrátenia volebného obdobia zvolať začiatkom januára okrúhly stôl s lídrami politických strán, ktoré majú zastúpenie v parlamente. Prizvať by chcel aj predsedu Ústavného súdu SR Ivana Fiačana. Chce nájsť v tejto otázke kompromis.

Pellegrini pre TASR reagoval tým, že takejto iniciatívy sa zúčastní. ,,Budeme robiť všetko preto, aby sa kompromisná zmena Ústavy dostala na stôl," uzavrel líder Hlasu-SD.

JB 21 Glasgow - Prezidentka SR Zuzana Čaputová počas prejavu na klimatickom summite COP26 v Glasgowe 2. novembra 2021. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vystúpila v utorok na klimatickej konferencii OSN v Glasgowe, ktorú označila za rozhodujúcu pre budúcnosť planéty. Varovala, že politici zatiaľ nedokázali prijať účinné opatrenia, ktoré by zvrátili prehlbujúcu sa klimatickú krízu. Podľa prezidentky hrozí Zemi
Neprehliadnite

Premiér mal už včera sedieť u prezidentky na koberci a odpovedať na otázky, hovorí Pellegrini