Obrazovka, cez ktorú teraz čítate tento text, sa jedného dňa stane elektronickým odpadom. Elektroodpad je dnes najrýchlejšie rastúcim druhom odpadu na svete a z jeho spracovania a následného získavania drahých kovov sa stal špinavý biznis. Podľa údajov Organizácie spojených národov sa každý rok na svete vyprodukuje 50 miliónov ton elektroodpadu, keďže spotrebitelia si jednoducho zvykli vyhadzovať ich minuloročné zariadenia a nahradzovať ich za najnovšie modely.

Ázia má už dlhšie obdobie povesť smetiska Európy. Dlhé roky hrala prvé husle Čína, ktorá spracovávala elektronický odpad zo Západu. Pred pár rokmi však prišiel zvrat a Peking sa rozhodol pre elektroodpad z celého sveta uzavrieť hranice.

Novej príležitosti sa ale chytili krajiny juhovýchodnej Ázie. Práve laxný prístup k dodržiavaniu environmentálnych zákonov, využívanie dostatku pracovnej sily a úzke prepojenie vlády a podnikateľskej sféry z nich urobili ideálne miesto pre rozkvet toho biznisu.

Biznis desivých rozmerov

Súčasťou prosperujúceho odvetvia s elektronickým odpadom v juhovýchodnej Ázii sa stali thajské továrne. Thajsko sa stalo centrom tohto odvetvia v čase, kedy tamojšia vláda márne hľadá rovnováhu medzi záujmami verejnosti a lukratívnym biznisom.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa