Čínska centrálna banka vyzvala domáce finančné inštitúty, aby sprísnili opatrenia proti kryptomenám. To je ďalšie opatrenie Číny proti odvetviu. V poslednom čase zakázali viaceré čínske provincie ťažbu virtuálnych mien.

People's Bank of China (PBOC) v pondelok uviedla, že vyzvala niektoré banky a platobné inštitúcie, aby tvrdšie zasiahli proti obchodovaniu s kryptomenami. Centrálna banka požaduje, aby zavreli platobné kanály pre takéto obchody. Navyše nesmú poskytovať žiadne finančné služby spojené s kryptomenami.

bitcoin
Neprehliadnite

Bitcoin a ďalšie kryptomeny pokračujú v poklese, cena etherea padla pod 2-tisíc dolárov

Bitcoin podobne ako ďalšie kryptomeny pokračujú na začiatku nového týždňa v oslabovaní. Cena najväčšej a najznámejšej virtuálnej meny v pondelok klesla pod hranicu 33-tisíc dolárov prvýkrát od od 8. júna a dostala sa takmer až na 32-tisíc dolárov. Neskôr zmazala časť strát a tesne po poludní sa predávala so stratou 4,30 percenta (v priebehu 24 hodín) po približne 32 653 dolárov. Bitcoin tak už stratil približne polovicu svojej hodnoty v porovnaní s rekordom 64 895,22 dolárov zo 14. apríla.

Cena etherea klesla pod 2-tisíc dolárov prvýkrát od 23. mája. Okolo pol jednej popoludní SELČ sa ethereum predávalo s mínusom vyše 6 percent po 1 972,38 dolárov.

WA 33 archív Hongkong - Na archívnej snímke z 12. mája 2021 reklama na bitcoin, jednu z kryptomien, sa nachádza na električke v Hongkongu. FOTO TASR/AP 

An advertisement of Bitcoin, one of the cryptocurrencies, is displayed on a tram in Hong Kong, Wednesday, May 12, 2021. (AP Photo/Kin Cheung)
Neprehliadnite

Ďalšie čínske provincie zakázali ťažbu kryptomeny bitcoin

Ťažba kryptomien je v Číne veľkým biznisom, keď na krajinu pripadá viac než polovica globálnej produkcie. Peking však v máji prisľúbil, že zastaví ťažbu bitcoinu aj obchodovanie s ním. Táto kampaň proti kryptomenám je súčasťou série opatrení na kontrolu finančných rizík.

Minulý týždeň ťažbu zakázala aj juhozápadná provincia S'-čchuan, ktorá je veľkým centrom ťažby kryptomien, predtým už ťažbu zakázal a autonómna oblasť Vnútorné Mongolsko a provincie Jün-nan a Čching-chaj.

Na Vnútorné Mongolsko pripadalo pre jeho lacnú energiu až okolo 8 percent svetovej ťažby bitcoinu. Na porovnanie, podiel Spojených štátov na globálnej ťažbe je len 7,2 percenta.