Peking je proti vynútenému predaju TikToku a bol by radšej, keby táto aplikácia v Spojených štátoch skončila. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na tri oboznámené zdroje. Majiteľ aplikácie, čínska firma ByteDance, jedná o predaji okrem iného s americkými spoločnosťami Microsoft či Oracle. Americký prezident Donald Trump minulý mesiac pohrozil, že aplikáciu v USA zakáže, pokiaľ ju ByteDance nepredá. Termín predaja stanovil na 20. septembra. Čínska strana zatiaľ vec nekomentovala.

Trump ťaženie proti TikToku zdôvodňuje obavami, že čínske vlastníctvo firmy predstavuje riziko pre národnú bezpečnosť, pretože čínska vláda tak podľa neho môže získavať informácie o amerických občanoch. Čínska strana reagovala na konci augusta obmedzením vývozu umelej inteligencie.

Predstavitelia Číny majú za to, že ByteDance aj Peking by po vynútenom predaji mali pocit slabosti, uviedli zdroje. Spoločnosť ByteDance agentúre Reuters oznámila, že jej čínska vláda nikdy nenavrhla, aby aplikáciu TikTok z USA či iných trhov stiahla.

Donald Trump a TikTok
Neprehliadnite

TikTok podal v Kalifornii žalobu proti Trumpovmu úradu

Podľa dvoch zdrojov Reuters je Čína pripravená využiť kontroly exportu umelej inteligencie na to, aby možný predaj aplikácie oneskorila, ak bude treba. Už vo štvrtok agentúra Bloomberg informovala s odvolaním sa na svoje zdroje, že ByteDance lehotu pre kontrolu prípadnej dohody čínskymi regulačnými úradmi zrejme nesplní.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničia Čao Li-ťien na pravidelnom brífingu na otázku ohľadom aplikácie TikTok a amerického prezidenta odpovedal, že Spojené štáty zneužívajú koncept národnej bezpečnosti a vyzval ich, aby prestali utláčať zahraničnej spoločnosti.