Český prezident Peter Pavel chce dať najavo nadštandardnú spoluprácu Slovenska a Česka aj pomocou spoločných zahraničných ciest. Podmienky, za akých by sa uskutočnili, boli jednou z tém jeho prvej návštevy Slovenska.

Spoločné problémy

,,Aby sme sa správali nielen úsporne, ale aby sme tým dali najavo, že naše krajiny spolupracujú naozaj nadštandardne," uviedol Pavel na utorkovom brífingu. Keďže išlo o jeho prvú cestu, nehľadali sa konkrétne akcie a termíny, skôr išlo o nastavenie rámca a atmosféry spolupráce. To sa podľa neho podarilo.

Počas návštevy sa podľa jeho slov rozprávali o celej rade problémov, ktoré majú Slovensko a Česko spoločné, a o možnosti rozšírenia spolupráce.

Témami jeho stretnutí boli napríklad nadchádzajúce parlamentné voľby, pomoc Ukrajine či možnosti spolupráce. ,,Napríklad v spôsoboch, ako čeliť dezinformačným kampaniam, ako prehĺbiť našu spoluprácu napríklad v obrannom priemysle, aké sú cesty k nadviazaniu širších kontaktov s ukrajinskou stranou v nasledujúcom období obnovy Ukrajiny," doplnil.

Počas prvej návštevy Slovenska sa nový český prezident stretol s troma najvyššími ústavnými činiteľmi, s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou, dočasne povereným premiérom Eduardom Hegerom a predsedom Národnej rady SR Borisom Kollárom (Sme rodina).

Obnova Ukrajiny

Boris Kollár sa po stretnutí s novým českým prezidentom vyjadril, že chce, aby Slovensko aj Česko boli zapojené do povojnovej obnovy Ukrajiny. Vníma to ako kompenzáciu za pomoc.

,,Keď teraz pomáhame Ukrajine, tak budeme trvať na tom a požadovať to aj od nášho partnera na Ukrajine, že v prípade povojnovej obnovy budú Slovensko a rovnako aj Česká republika zapojené do obnovy," uviedol Kollár. Poznamenal, že korektná a šľachetná pomoc Ukrajine je prvým krokom.

,,Druhým je obnova a tam budeme trvať na tom, aby sme sedeli pri stole, aby sme naše firmy a ekonomiku mohli potiahnuť, ako kompenzáciu za pomoc," doplnil.

Na stretnutí podľa Kollára hovorili aj o aktuálnych vnútropolitických otázkach na Slovensku či o tom, akým spôsobom vláda dovládne.

,,Aké stanoviská budeme mať smerom k Ukrajine, k pomoci odovzdania migov, akým spôsobom sme schopní pripraviť krajinu na predčasné voľby," doplnil predseda NR SR.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) počas tlačovej konferencie na tému zmeny pre dlžníkov Sociálnej poisťovne vo forme generálneho pardonu v Bratislave 3. februára 2023. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Skupina V4 má svoje opodstatnenie, reagoval Kollár na výrok českého prezidenta