Päťdesiat najbohatších Američanov má takmer rovnaký majetok ako polovica USA. Pandémia ochorenia Covid-19 totiž spôsobuje transformáciu ekonomiky, ktorá neprimerane zvýhodňuje malú triedu miliardárov, ukázali nové údaje americkej centrálnej banky (Fed).

Správa Fedu, ktorá je komplexným pohľadom na vývoj bohatstva v USA počas 1. polroku 2020, ukázala výrazné rozdiely podmienené rasou, vekom a triednou príslušnosťou. Zatiaľ čo celkový čistý majetok jedného percenta najbohatších Američanov dosiahol 34,2 bilióna USD (29 biliónov eur), najchudobnejších 50 percent, čo je celkovo 165 miliónov ľudí, malo celkový majetok len 2,08 bilióna USD alebo len 1,9 percenta z celkového majetku domácností.

Trumpov mladší brat sa nakazil koronavírusom, údajne je veľmi chorý
Neprehliadnite

Najbohatším Američanom zostáva Bezos. Trump sa výrazne prepadol

Na porovnanie, majetok 50 najbohatších ľudí v USA podľa Bloomberg Billionaires Index vyskočil na takmer 2 bilióny USD z 339 miliárd USD na začiatku roka 2020. Pandémia ochorenia Covid-19 prehĺbila nerovnosť v USA, keďže sa strata pracovných miest najviac dotkla slabo platených zamestnancov v službách. Mnoho profesionálov zo strednej vyššej triedy pracuje z domu, pričom hodnota ich dôchodkového sporenia sa zvyšuje vďaka tomu, že americké ministerstvo financií a Fed napumpovali do ekonomiky a na trhy rozsiahle stimuly.

Ďalším dôvodom zvyšovania majetkovej nerovnosti je, že väčšina Američanov neprofituje z nárastu ceny akcií. Za posledných takmer 20 rokov totiž klesajú akciové podiely Američanov z vyššej strednej triedy vo firmách a podobne je to aj s chudobnejšou polovicou. Najbohatšie jedno percento vlastní viac než 50 percent akciového kapitálu spoločností a investičných fondov, ukázali údaje Fedu. A ďalších deväť percent najbohatších vlastní viac než tretinu akciových pozícií, čo znamená, že 10 percent najbohatších Američanov vlastní viac než 88 percent akcií.

„Táto pandémia ešte prehlbuje rozdiely v bohatstve a ekonomickej mobilite," povedal v utorok šéf Fedu Jerome Powell a varoval, že zotavovanie ekonomiky sa oslabí bez ďalšej vládnej pomoci. „Dlhé obdobie zbytočne pomalého postupu môže naďalej prehlbovať existujúce rozdiely v našej ekonomike," dodal. Najviac zo zmien, ktoré spôsobila pandémia, profitovali tí, ktorých majetok je spojený s technologickými firmami.