Tmavočierne vlasy M. Kočnera a starostlivo zarovnaný účes naznačovali, že sa na svoje vystúpenie pred senátom Špecializovaného trestného súdu poriadne pripravoval nielen po vecnej, ale aj po estetickej stránke.

Pred súdom sa v kauze údajného falšovania zmeniek za 69 miliónov eur objavil po prvý raz. Počas prvých šiestich dní pojednávania súhlasil s tým, aby sa konalo v jeho neprítomnosti. Do budovy Ústavu na výkon väzby v Bratislave prišiel pripravený, viaceré pasáže z jeho takmer trojhodinového prejavu pôsobili, že sú dobre nacvičené.

TREND v piatich bodoch prináša najdôležitejšie okamihy vystúpenia M. Kočnera pred súdom.

1. Ctihodný občan

Jeho prevoz z leopoldovskej väznice do Bratislavy sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia. Policajti pri prevoze pracovali aj s verziou, že sa počas presunu pokúsi uniknúť. V kolóne boli desiatky kukláčov, M. Kočner bol v obrnenom vozidle.

Aj keď pred senátom obhajcovia hovorili o demonštrácii moci štátnych orgánov a porušovaní prezumpcie neviny, z policajných manévrov je jasné, že M. Kočner je rozhodne osoba hodná osobitého zreteľa.

Napriek tomu, že M. Kočner sa pred súdom stavia do pozície ctihodného občana, proti ktorému sa spojil celý justičný systém (údajné monitorovanie miestnosti, v ktorej sa radí s advokátmi), na obyčajných zlodejíčkov pri ich transporte zvyčajne policajný vrtuľník nedohliada.

2. Zaklínač hadov

Druhý obžalovaný Pavol Rusko počas svojho výsluchu pred súdom nastavil latku pri nezrozumiteľnom balaste, ktorý má s podstatou kauzy pramálo spoločné, veľmi vysoko. Predseda senátu Emil Klemanič ho dokonca musel upozorňovať, aby začal rozprávať k veci.

M. Kočner však za svojím spoluobžalovaným výrazne nezaostával. Svoje rozprávanie začal v roku 1983 prvým stretnutím so Silošom Pohankom, od ktorého o 12 rokov neskôr odkúpil pohľadávku voči P. Ruskovi, respektíve Markíze. Spomenul detaily o „uslintanom redaktorovi“

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa