Prekvapivé ťahy prokurátora, konflikty v súdnej sieni aj úsmevné situácie prinieslo prvých šesť dní v procese, v ktorom sa pred Špecializovaným trestným súdom v Pezinku ocitol podnikateľ z mafiánskych zoznamov Marian Kočner a bývalý riaditeľ a majiteľ televízie Markíza Pavol Rusko.

Okrem údajného podvodu, ktorým chceli od televízie získať desiatky miliónov eur, majú obaja na krku aj ďalšie trestné veci. P. Rusko je obžalovaný v prípade objednávky vraždy svojej bývalej spoločníčky Sylvie Volzovej, M. Kočner je zasa obvinený z objednávky vraždy Jána Kuciaka aj v ďalších prípadoch ekonomickej trestnej činnosti.

1. Prečo Kočner pýta od Markízy desiatky miliónov eur?

V roku 2016 sa na Okresnom súde objavili štyri zmenky v celkovej výške 69 miliónov eur. Žaloby, ktorými žiadala ich vyplatenie, podala firma Správa a inkaso zmeniek, ktorú ovláda M. Kočner. Pôvodným dlžníkom vrak bol P. Rusko, za jeho záväzok údajne mala ručiť televízia Markíza. Keďže P. Rusko nebol schopný svoj dlh vyplatiť, M. Kočner požadoval peniaze od televízie.

Zmenky údajne pochádzajú z roku 2000 a mali byť vyrovnaním medzi P. Ruskom a M. Kočnerom za kauzu Gamatex z roku 1998. Televízia Markíza však tvrdí, že zmenky sú falošné, pretože o nich až do roku 2016 nikde nebola ani zmienka.

2. Tromfy prokuratúry

Tvrdá obrana Markízy znamenala, že sa veci chytili aj policajní vyšetrovatelia a prokurátor Ján Šanta napokon podal na súd obžalobu, pretože P. Ruska a M. Kočnera podozrieva, že

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa