Arménsky premiér Nikol Pašinjan vo štvrtok navrhol, aby boli pozdĺž hraníc Arménska s Azerbajdžanom rozmiestnení príslušníci ruských pohraničných síl. Takisto by tam podľa neho mali byť umiestnení pozorovatelia Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (ODKB). Informovala o tom agentúra TASS.

V súčasnej situácii je podľa Pašinjana vhodné uvažovať o rozmiestnení podporných stanovíšť ruských pohraničných síl pozdĺž celej hranice. To vytvorí príležitosť pracovať na vymedzení a ohraničení hraníc bez rizika ozbrojených zrážok," uviedol. ,,Azerbajdžan pokračuje v agresívnej rétorike i činoch a ignoruje všetky návrhy medzinárodného spoločenstva o riešení súčasnej situácie," povedal premiér.

Ministerstvo obrany Azerbajdžanu podľa TASS vo štvrtok oznámilo, že ozbrojené zložky tejto krajiny na azerbajdžanskej strane hraníc v regióne Kalbajar dodržiavajú prímerie. Arménsko a Azerbajdžan v stredu súhlasili s Ruskom sprostredkovaným prímerím, ktoré vstúpilo do platnosti o 10.00 h miestneho času (8.00 h SELČ). Vo štvrtok však obe krajiny hlásili streľbu.

KK16 Moskva - Na snímke ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov počas vyhlásenia po stretnutí s arménskym ministrom zahraničných Zohrabom Mnacakanjanom vecí a azerbajdžanským ministrom zahraničných vecí Džejchunom Bajramovom 10. októbra 2020 v Moskve. Arménsko a Azerbajdžan sa s platnosťou od sobotňajšieho poludnia dohodli počas rokovaní v Moskve na ukončení bojov v oblasti sporného regiónu Náhorný Karabach. Informovala o tom v noci z piatka na sobotu agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlás
Neprehliadnite

Objektív: Rusko svetovým mierotvorcom? V Náhornom Karabachu to zatiaľ príliš nevyšlo

Baku v stredu hlásilo dvoch zranených azerbajdžanských vojakov. Jerevan uviedol, že traja arménski vojaci prišli o život a dvaja utrpeli zranenia.

Napätie medzi Arménskom a Azerbajdžanom sa vystupňovalo minulý rok v septembri, keď opätovne vypukol vojenský konflikt o územie Náhorného Karabachu. Ten si vyžiadal približne 6 000 obetí na životoch. V šesť týždňov trvajúcej vojne utrpelo Arménsko porážku a Azerbajdžan získal späť veľkú časť územia, o ktoré prišiel vo vojne pred 30 rokmi.

Arménsko, Azerbajdžan a Rusko v novembri minulého roka podpísali spoločné vyhlásenie o zastavení bojov. Situácia na hraniciach medzi Arménskom a Azerbajdžanom sa opäť vyostrila začiatkom mája tohto roka.

Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) sa rozpráva s arménskym premiérom Nikolom Pašinjanom počas stretnutia v Moskve 7. júla 2021.
Zdroj: TASR/AP
Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) sa rozpráva s arménskym premiérom Nikolom Pašinjanom počas stretnutia v Moskve 7. júla 2021.