Za podpredsedu parlamentu poslanci zvolili Miroslava Číža (Smer-SD), ktorý túto funkciu zastával v prvej vláde Roberta Fica. Za M. Číža hlasovalo 99 zo 136 prítomných poslancov, 22 bolo proti a hlasovania sa zdržalo 15 zákonodarcov.

P. Pellegrini a M. Číž striedajú vo vedení parlamentu Pavla Pašku a Renátu Zmajkovičovú, ktorí z funkcií odstúpili pre kauzu predraženého nákupu počítačovej tomografie (CT) piešťanskou nemocnicou. R. Zmajkovičová v parlamente zostáva ako radová poslankyňa, P. Paška sa poslaneckého mandátu vzdal.

S pokorou

Novozvolený predseda parlamentu P. Pellegrini prijíma funkciu s pokorou. "Som pripravený na konštruktívnu spoluprácu," povedal dnes poslancom po svojom zvolení. "Chcem zdôrazniť, že som mimoriadne hrdý na krajinu, v ktorej žijem. Slovensko je krásna krajina s mimoriadne šikovnými ľuďmi," dodal P. Pellegrini.

Poslancom sa poďakoval za prejavenú dôveru. P. Pellegrini si uvedomuje, že ako predseda parlamentu je len prvý medzi rovnými. Úlohou pre všetkých, vládnu väčšinu i opozíciu, je podľa neho práca na zvyšovaní dôveryhodnosti parlamentu a zlepšovaní politickej kultúry.

"Parlament nie je len politickým divadlom. Mal by sa tu viesť korektný politický zápas o hodnoty s cieľom zlepšiť život občanov," dodal nový predseda národnej rady. Upozornil, že ideovú a konštruktívnu výmenu názorov v parlamente často nahrádza bezobsažná emotívna diskusia s osobným osočovaním, čo okrem iného vedie k nárastu extrémizmu. 

Ing. Peter Pellegrini sa narodil 6. októbra 1975 v Banskej Bystrici. Odbor Financie, bankovníctvo a investovanie študoval na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici a na Technickej univerzite v Košiciach.

V rokoch 2002 až 2006 bol asistentom poslanca Národnej rady SR Ľubomíra Vážneho a v rokoch 2006 až 2012 poslancom NR SR. V rokoch 2006 až 2010 bol predsedom Komisie pre dopravu, pošty, komunikácie a informatizáciu spoločnosti pri Výbore NR SR pre hospodársku politiku.

Ako v utorok pripomenul denník Sme, počas prvej vlády Roberta Fica pretláčal P. Pellegrini nepriame novely zákonov, ktorými nadbiehal vtedajšiemu ministrovi dopravy Ľ. Vážnemu. V roku 2008 takto parlament schválil jeho novelu, ktorú cez zákon o ochrane poľnohospodárskej pôdy obmedzil vlastnícke práva majiteľov lesov pri výstavbe diaľnic.

V roku 2012 sa stal štátnym tajomníkom na Ministerstve financií SR. Na mimoriadnom sneme strany Smer-SD 28. júna 2014 sa stal Peter Pellegrini jej novým podpredsedom.

Od 3. júla 2014 bol Peter Pellegrini ministrom školstva SR. Stalo sa tak po tom, ako podal demisiu dovtedajší šéf rezortu školstva Dušan Čaplovič.