Bratislava 6. júla (TASR) - Od pondelka sa v parlamente začína verejné vypočutie kandidátov na post predsedu Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ). Na výber dozerajú aj Nadácia Zastavme korupciu a Transparency International Slovensko.

Na snímke predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ivan Šramko počas tlačovej konferencie po stretnutí s poprednými slovenskými ekonómami 17. apríla 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Rozpočtová rada: HDP Slovenska sa v druhom štvrťroku prepadne medziročne o 11 percent

V komisii budú poslanci parlamentu jednotlivých poslaneckých klubov naprieč celým politickým spektrom, ale aj viacerí poprední slovenskí ekonómovia. Cieľom komisie bude nájdenie najvhodnejšieho kandidáta. Výsledkom bude odporúčanie troch kandidátov ministrovi financií Eduardovi Hegerovi (OĽaNO), z nich následne potom vláda vyberie jedného a schváliť ho bude musieť parlament trojpätinovou väčšinou. Každý kandidát bude mať k dispozícii 40 minút na svoju prezentáciu a predstavenie svojej vízie, komisia bude následne klásť jednotlivým uchádzačom otázky.

Celkovo sa o post šéfa RRZ uchádza 12 kandidátov. Sú nimi Juraj Sipko, Libor Gula, Marián Smorada, Roman Vlček, Jarko Fidrmuc, Viliam Páleník, Ján Tóth, Martin Šuster, Vladimír Solanič, Martin Barto, Martin Mlýnek, Libor Melioris.

Minister financií v komisii nie je

Kritériá na kandidátov boli prísne. Záujemcovia musia mať najmenej 5 rokov praxe v oblasti finančníctva a makroekonómie, spôsobilosť na právne úkony, plynulú znalosť anglického jazyka, ako aj ďalšie požiadavky, ktoré v prvom rade dbajú na odbornosť uchádzačov a ich skúsenosti v oblasti financií.

Minister financií v komisii nebude, viackrát však zdôraznil potrebu vybrať nezávislého kandidáta. „RRZ je veľmi dôležitá inštitúcia, lebo je strážcom dlhu a zdravia verejných financií. Tým je aj strážcom budúcnosti. O to viac v týchto časoch, keď Slovensko čelí veľkej kríze a dlh sa vyšplhá na vyše 60 percent hrubého domáceho produktu (HDP). My sa kontroly nebojíme,“ vyhlásil minulý týždeň na tlačovej konferencii Heger.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa stretla s odborníkmi na epidemiológiu a ekonomiku. Na snímke zľava predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ivan Šramko a hlavný hygienik SR Ján Mikas s ochrannými rúškami počas spoločnej tlačovej konferencie po stretnutí v Prezidentskom paláci v Bratislave v utorok 14. apríla 2020. Na stretnutí s hlavou štátu sa zúčastnili Andrea Kalavská, Zuzana Krištúfková, Ján Mikas, Martin Smatana, Ľudovít Ódor, Ivan Šramko, Štefan Kišš a Lívia Vašáková. FOTO TASR - Martin
Neprehliadnite

Odchýlka deficitu 2019 od cieľovej hodnoty bola najvyššia od roku 2010, upozorňuje Šramko

Vyzdvihol dôležitosť zdravia verejných financií a úlohu RRZ v tomto smere. „Nastal čas na výber nového predsedu RRZ. Spustili sme preto výberové konanie na túto funkciu. Dôležité je, že je to nezávislá inštitúcia, a preto nezávislosť je kľúčová. Potrebné je, aby na túto stoličku zasadol nezávislý človek,“ myslí si Heger.

Rezort financií vyhlásil výberové konanie začiatkom mája tohto roka. Mandát dosluhujúceho predsedu RRZ Ivana Šramka sa skončil 26. júna minulého roka.

Rozpočtová rada na Slovensku plní dôležitú funkciu. Okrem analytickej činnosti dohliada na verejné financie, zverejňuje správu o dlhodobej udržateľnosti, predkladá vláde „vysvedčenie“ za plnenie pravidiel rozpočtovej zodpovednosti, taktiež vypracováva stanoviská k legislatívnym návrhom. Okrem toho aj monitoruje a hodnotí vývoj hospodárenia Slovenska.