V súvislosti s incidentom, keď sa muž so sekerou pokúšal vniknúť do budovy parlamentu, boli prijaté náležité bezpečnostné opatrenia, ktoré však nie je možné konkretizovať. Pre TASR to uviedol odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie Národnej rady (NR) SR. Ochranu budovy NR SR i Úradu vlády SR zabezpečuje Úrad na ochranu ústavných činiteľov (ÚOÚČ) a diplomatických misií Ministerstva vnútra (MV) SR.

„Uvedený prípad je výnimočným incidentom a aj na základe analýzy jeho priebehu a stupňa možného ohrozenia boli prijaté náležité bezpečnostné opatrenia, ktoré nie je možné z objektívnych dôvodov zabezpečenia bezpečnosti objektu konkretizovať," skonštatovali pre TASR z Kancelárie NR SR.

V Národnej rade SR nahlásil anonym bombu vo štvrtok 28. mája 2020, zamestnancov a poslancov evakuovali. TASR to potvrdila riaditeľka odboru komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR Michaela Jurcová. Na snímke policajné auto parkuje pred budovou parlamentu. FOTO TASR - Martin Baumann ***
Neprehliadnite

Do budovy parlamentu chcel vniknúť mladý muž so sekerou

Hlavný vstup do budovy parlamentu v úvode minulého roka upravili a rozdelili vstupy pre kategórie osôb. Poslanci a diplomatické návštevy majú oddelený vstup od zamestnancov a verejnosti. „Vďaka týmto zrealizovaným úpravám a novému oddelenému vstupu pre verejnosť nedošlo a ani nemôže dôjsť k preniknutiu útočníka do vnútorných priestorov NR SR," skonštatovali z kancelárie. „Taktiež okamžitý zásah prítomných zamestnancov odboru obrany a bezpečnosti Kancelárie NR SR spolu s príslušníkmi ÚOÚČ bol vyhodnotený ako maximálne efektívny a viedol k rýchlemu zneškodneniu útočníka," dodali na margo incidentu z konca januára.

Úrad na ochranu ústavných činiteľov zabezpečuje aj ochranu budovy Úradu vlády SR. Petra Friese z tlačového odboru kancelárie ministra vnútra skonštatovala, že z taktických dôvodov nie je možné spôsoby a prostriedky ochrany úradu vlády konkretizovať. „Jednotlivé prvky ochrany, ako aj spôsob a formy zabezpečovania ochrany, sú neustále prehodnocované. Úrad na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií flexibilne reaguje nielen na interné požiadavky, ale aj na objektívne skutočnosti, ktoré majú vplyv na bezpečnostnú situáciu a prispôsobuje im vyčlenenie síl a prostriedkov potrebných na efektívne zabezpečenie ochrany," uviedla pre TASR Friese.

NRSR
Neprehliadnite

Polícia obvinila muža, ktorý sa so sekerou pokúšal dostať do Národnej rady SR

Do budovy Národnej rady SR sa 27. januára pokúsil dostať muž ozbrojený sekerou i nožmi. Mal tiež pri sebe viacero kusov papierikov s menami poslancov a názvami politických strán. Ochrankári ho pri vstupe spacifikovali a odovzdali polícii. Pri incidente sa nikto nezranil. Polícia muža obvinila z trestného činu útoku na orgán verejnej moci v štádiu pokusu v súbehu s prečinom výtržníctva.