V pléne Národnej rady (NR) SR sa v piatok dopoludnia (1. 10) začala diskusia k správe špeciálneho prokurátora o činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) za rok 2020. Do diskusie sa zatiaľ písomne prihlásili poslanci Ľuboš Blaha (Smer-SD) a Juraj Šeliga (nezaradený).

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic požiadal poslancov, aby sa nesprávali agresívne. Upozornil, že niekto môže takúto verbálnu agresiu zobrať vážne, čo môže mať tragický koniec.

Lipšic v úvode diskusie pripomenul, že uplynulý rok, ako aj tento sa potvrdzuje viac ako v minulosti, akú kľúčovú úlohu zohrávajú špecializované policajné aj justičné zložky v našom právnom systéme.

Pripomenul, že „korupčná chobotnica“, ktorá sa začala od minulého roku odhaľovať a je založená na objektivizovaných verifikovaných výpovediach desiatok ľudí, ktorí boli v pozíciách moci, potvrdzuje, ako Slovensko v minulosti v týchto zložkách fungovalo. „A nerobím si ilúzie, že je možné urobiť rázny sek,“ skonštatoval.

Špeciálny prokurátor zároveň požiadal poslancov naprieč politickým spektrom, aby sa správali civilizovane. „Obávam sa totiž, a nehovorím to len ako občan, ale hovorím to z titulu pozície, ktorú zastávam, že v prípade stupňujúcej sa verbálnej animozity, ktorá stúpa aj na Slovensku, sa môže stať, že niektorí jednotlivci tie tvrdé verbálne agresívne vyjadrenia pretavia v tragické činy,“ pripomenul poslancom a požiadal ich, aby to vzali do úvahy.

Na snímke špeciálny prokurátor Daniel Lipšic počas brífingu na Úrade špeciálnej prokuratúry GR SR  7. septembra 2021 v Pezinku. V prípade nezvestnej Andrey V., ktorú uniesli v roku 2016, by sa mohlo obnoviť konanie. Po tom, ako sa našli s najväčšou pravdepodobnosťou jej pozostatky v plastovom sude pri prehliadke priestorov vo Veľkých Ripňanoch v súvislosti s iným trestným stíhaním, sa má začať stíhanie pre obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy. Stíhať majú jej exmanžela Miroslava V. V tejto ve
Neprehliadnite

Lipšic na výbore NR SR o kauzách systémovej korupcie, ktorá ovládala túto krajinu