Národná banka má opäť nového viceguvernéra, ktorým sa so 122 hlasmi (zo 139) stal ekonóm Ľ. Ódor. Ten doteraz pôsobil v RRZ. Ľ. Ódorovi tam uplynul päťročný mandát už v júni minulého roka, no prezident až do decembra do rozpočtovej rady nikoho nenominoval. Na post viceguvernéra Národnej banky Slovenska Ľ. Ódora navrhlo ministerstvo financií a v parlamente ho v utorok obhajoval samotný šéf rezortu Peter Kažimír.

J. Kotian, ktorý nastupuje do RRZ popri svojom zamestnaní v rakúskej banke Erste, je dlhoročný bankový ekonomický analytik. Pracoval pre Slovenskú sporiteľňu, odkiaľ sa presunul do jej materskej spoločnosti vo Viedni. Tam vedie výskumné oddelenie zamerané na štúdium makroekonomiky a dlhopisov krajín strednej a východnej Európy.

Bol tiež dva roky predsedom slovenského Klubu ekonomických analytikov. Ten sa vyslovil napríklad proti takzvanej investičnej výnimke z dlhovej brzdy, ktorá by umožnila vláde štát viac zadlžovať.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť je nezávislá inštitúcia, ktorá monitoruje a hodnotí vývoj hospodárenia Slovenskej republiky ako aj plnenie pravidiel rozpočtovej zodpovednosti a transparentnosti. Má dvoch členov (druhým je profesorka Ekonomickej univerzity Anetta Čaplánová) a predsedu (bývalý guvernér NBS Ivan Šramko), ako aj kanceláriu so zhruba tuctom analytikov.

Ľ. Ódor už bol členom Bankovej rady NBS v rokoch 2005 až 2010. Napriek zmene pôsobiska sa bude sťahovať len z jedného poschodia na druhé - kancelária RRZ totiž sídli v budove NBS. Národná banka má mať podľa zákona viceguvernérov dvoch. Jedna pozícia tak ostáva stále neobsadená.