V asi hodinovej powerpointovej prezentácii plnej čísel a príkladov z praxe sa človek nezorietovaný v problematike mohol trocha stratiť. Tí, ktorí dianie okolo parkovacej politiky sledujú podrobnejšie, sa dozvedeli už čiastočne známe čísla o cenách parkovného, o deľbe výnosov z parkovania či o plánoch, ako zlepšiť MHD, aby bola atraktívna aj pre zarytých motoristov. TREND vybral najzaujímavejšie čísla a argumenty, ktoré na prezentácii odzneli, a ktoré mesto vyvesilo aj na svoj web.

1. Autá v uliciach Bratislavy pribúdajú rýchlo

V hlavnom meste Slovenska pribúda počet áut na uliciach veľmi rýchlo. Za posledných 10 rokov počet evidovaných vozidiel v Bratislave stúpol o viac ako 100-tisíc z 201-tisíc v roku 2008 na 308-tisíc. Tieto dáta uvádza magistrát s odvolaním na ministerstvo vnútra. Autá nielen plnia ulice v čase dopravných špičiek, ale majú problém aj s parkovaním pred prácou či pred obytnými domami. Navyše, do mesta každý deň prúdia ďalšie tisícky áut (viac ako 33-tisíc) z okolitých miest a dedín. Aj ich vodiči chcú niekde parkovať. Najlepšie pri práci.

Primátor M. Vallo tvrdí, že za problémy s parkovaním ani zďaleka nemôžu najmä mimobratislavskí vodiči. „Asi 89 percent áut parkujúcich cez deň v Mlynských nivách patrí Bratislavčanom,“ spomenul v prezentácii.

2. Zonácia: platiť sa nebude všade

Keďže je áut veľa a parkujú doslova všade, kde sa dá, sa ide parkovanie regulovať. Vytvoria sa spoplatnené parkovacie zóny. Na ich vytvorení budú spolupracovať jednotlivé mestské časti s mestom. Platené zóny však nebudú v celej mestskej časti.

„Spoplatňovať by sa mali len tie miesta, kde sa podľa prieskumu zistí, že ich obsadenosť je nad 90 percent v sledovaných časoch,“ vysvetľoval M. Vallo. Tam, kde problém s parkovaním nie je, platené zóny nevzniknú. Jedná zóna by mala mať okolo dvetisíc parkovacích miest. Návrhy niektorých spoplatnených zón už tiež mesto zverejnilo v v návrhu všeobecného záväzného nariadenia (VZN) o parkovaní.

Parkovanie v zónach nemusí byť automaticky spoplatnené počas celého dňa. Na sídliskách môže byť spoplatnené len nočné parkovanie, pred kanceláriami zas denné.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa