Na bezpečnosť dohliada okolo 5 500 policajtov a vojakov. Podobné manifestácie proti terorizmu a za slobodu prebiehajú aj v ďalších mestách nielen vo Francúzsku, ale aj v zahraničí. V Paríži podľa organizátorov pochoduje asi 1,5 milióna ľudí, pôvodné odhady hovorili o milióne.

Hollande: Dnes sme hlavné mesto sveta

V čele sprievodu sú rodinní príslušníci obetí, ku ktorým sa pridali francúzski politici na čele s prezidentom Françoisom Hollandom, sekundujú mu zahraniční štátnici.

Sú medzi nimi napríklad nemecká kancelárka Angela Merkelová, britský premiér David Cameron, vedúci predstavitelia Európskej únie, izraelský premiér Benjamin Netanyahu a palestínsky prezident Mahmúd Abbás. Českú republiku zastupuje premiér Bohuslav Sobotka, Slovensko predseda vlády Robert Fico.

F. Hollande krátko pred tým, než sa so skupinou významných zahraničných hostí vybral na začiatok pochodu, označil Paríž za „hlavné mesto sveta“ proti terorizmu a za slobodu.

Pozrite si priemy prenos z Námestia Republiky (AFP):

V stredu zaútočili vo francúzskej metropole dvaja ťažko vyzbrojení islamisti na redakciu satirického týždenníka Charlie Hebdo a zabili dvanásť ľudí. Vo štvrtok potom ďalší ozbrojenec zastrelil policajtku a deň nato prepadol kóšer supermarket, kde zomreli štyria ľudia. Podľa agentúry AFP bola pri útokoch zranená dvadsiatka ľudí. Všetkých troch teroristov polícia v piatok zlikvidovala.

Fico: Toto je najlepšia odpoveď

Predseda vlády SR Robert Fico sa v nedeľu v Paríži zúčastnil na pochode úcty za obete teroristických útokov. Podľa jeho slov sa očakával na tejto manifestácii rovnaký počet ľudí ako pri oslobodení Paríža v roku 1944. Atmosféru v uliciach metropoly označil za elektrizujúcu.

„Cítiť veľkú súdržnosť, ľudia tlieskali a vzájomne si vyjadrovali podporu. Takýto masový pokojný pochod je najlepšou odpoveďou na udalosti, ktoré sa stali,“ uviedol Fico s tým, že podľa miestnych prieskumov sa až 75 percent Francúzov vyjadrilo, že nemajú strach.

NATO dalo vlajky na pol žrde

Už niekoľko hodín pred začiatkom dnešnej manifestácie, ktorá odštartovala o 15. hodine, sa plnilo Námestie Republiky tisíckami a tisíckami ľudí. Spievali francúzsku hymnu, tlieskali, skandovali heslá o slobode a volali „Charlie!“ či „Charlie, sloboda!“.

Na znamenie solidarity s Francúzskom bola v bruselskom ústredí Severoatlantickej aliancie vlajka NATO a vlajky členských štátov stiahnuté na pol žrde. Generálny tajomník aliancie Jens Stoltenberg prišiel do Paríža osobne.

Protiteroristické zhromaždenia prebiehajú aj v ďalších francúzskych mestách, napríklad v Lyone, v Saint-Etienne alebo v Perpignane. Podľa AFP sa ich zúčastňujú prinajmenšom 350-tisíc ľudí.

Podobné solidárne akcie sa konajú aj v mnohých metropolách po celom svete. Okolo desaťtisíc ľudí sa napríklad zišlo v Bruseli, manifestuje sa aj v Berlíne a Londýne. Stovky ľudí sa zišli aj v Tokiu, Sydney či v New Yorku.