K vražde maltské novinárky Daphne Caruanaovej Galizioveké v roku 2017 prispel pocit beztrestnosti, ktorý na Malte vytvorili najvyšší štátni činitelia. K tomuto záveru dospela nezávislá vyšetrovacia komisia, podľa ktorej úrady nesú za smrť novinárky zodpovednosť, informovala agentúra Reuters.

Malta tvrdí, že sa jej podarilo zadržať všetky osoby, ktoré sa na vražde podieľali. Podľa komisie, ktorá fungovala dva roky a tvorili ju jeden súčasný a dvaja bývalí sudcovia, úrady nebrali vážne hrozbu, ktorej bola novinárka vystavená.

Tesné vzťahy medzi najvyššími vládnymi činiteľmi a významnými podnikateľmi vytvorili pocit beztrestnosti. „Chápadlá beztrestnosti sa rozšírili aj na ďalšie kontrolné orgány a políciu, čo viedlo k zlyhaniu právneho štátu,“ uviedla komisia, ktorá vyzvala na prísnejšiu reguláciu vzťahov medzi politikmi a biznismenov.

Podľa premiéra Roberta Abelu si závery správy vyšetrujúcej komisie vyžadujú podrobnú analýzu. „Musíme si z nej zobrať ponaučenie a pokračovať v reformách s väčším odhodlaním,“ uviedol Abela.

Malta dlho čelila kritike, že sa vraždu novinárky dostatočne nesnaží vyšetriť. Na konci roka 2019 polícia zatkla podnikateľa Yorgena Fenecha, ktorého vyšetrovatelia považujú za strojcu vraždy. Fenech to odmieta. Podnikateľ mal veľmi blízke vzťahy s premiérom Josephom Muscatom, ktorý v januári roku 2020 na svoj post rezignoval. Fenech na súd čaká vo väzbe.

Maltské úrady tvrdia, že sa im podarilo zadržať všetkých údajných páchateľov, ktorí sa podľa nich na vražde podieľali. Jeden z nich sa k vine priznal a dostal 15 rokov väzenia, v prípade ďalších mužov rozsudky stále nepadli.

Päťdesiattriročná Daphne Caruanaová Galiziová sa venovala novinárčine desiatky rokov. Na svojom blogu kritizovala napríklad korupciu maltských politikov či skryté daňové úľavy, ktoré čerpali veľkí podnikatelia. Zabila ju bomba nastražená v jej aute v októbri roku 2017.

Misia EÚ na Malte spochybnila dôveryhodnosť tamojšej vlády
Neprehliadnite

Malta: K. Schembri údajne plánoval zabitie sprostredkovateľa vraždy novinárky