V Paradise Papers je niekoľko správ o Mariánovi Kočnerovi v súvislosti so spoločnosťou International Investment Holding Limited (IIHL) so sídlom na Malte. Ide o firmu, ktorá hrala významnú úlohu v kauze vratiek DPH. Prípad preveruje slovenská polícia pre podozrenia z trestného činu.

Na vratky upozornil v lete týždenník TREND. Štát mal o DPH prísť pri obchodoch s realitami, na ktoré mal M. Kočner vplyv. IIHL kúpila časť Residence Hotela na Donovaloch od firmy, ktorá skončila v konkurze a daň z hotela nezaplatila. IIHL si však vypýtala vratku za takmer štyri milióny eur.

Záznamy v Paradise Papers sú z novembra 2013, teda až po pochybných predajoch a nadmerných odpočtoch DPH. Potvrdzujú skutočnosť, o ktorej TREND už informoval, že riaditeľom IIHL bol vtedy M. Kočner a Christian Ellul. Akcionármi zase schránka Midas Investments a maltská E&S Consultancy.

M. Kočner už skôr odmietol, že by sa podieľal na obchodoch, ktoré by nemali iný účel ako vratky DPH. „Obchody realizované bez ekonomickej podstaty robia len štatutári spoločností vlastnených štátom,“ vyhlásil.

O tom, že IIHL ovládla schránková firma Midas písali už Aktuality.sk, ktoré disponovali výpisom z maltského obchodného registra.

K firme sa síce nikto nehlási, vyskytla sa však v niekoľkých kauzách spájaných s Kočnerom, okrem iného bola krátko vlastníkom zmeniek voči Markíze, o ktoré teraz vedie podnikateľ s televíziou súdny spor a žiada ich vyplatiť.