Dánska spoločnosť Lego od budúceho roka začne v záujme udržateľnosti nahrádzať plastové obaly papierovými taškami. Svetoznámy výrobca stavebníc uviedol, že k tomuto kroku ho prinútili listy od detí, ktoré firmu vyzvali, aby zo sortimentu odstránila jednorazové plastové obaly. Informuje o tom dnes BBC. Do zlepšenia udržateľného rozvoja plánuje Lego v nadchádzajúcich troch rokoch investovať až 400 miliónov dolárov. Kocky lega sú vyrobené z plastu, firma ale skúma možnosti využitia alternatívnych materiálov.

,,Dostali sme od detí veľa listov o životnom prostredí, v ktorých nás žiadali, aby sme sa zbavili jednorázových plastových obalov," povedal výkonný riaditeľ spoločnosti Lego Group Niels B. Christiansen. ,,Nejakú dobu už skúmame alternatívy a vášeň a nápady detí nás inšpirovali k tomu, aby sme začali robiť zmeny," dodal. Od budúceho roka začne firma voľne predávané stavebnicové kocky baliť do recyklovateľných papierových tašiek certifikovaných organizácií FSC (Forest Stewardship Council), ktorá presadzuje ekologicky a sociálne šetrné lesné hospodárstvo.

Podnikateľ roka Lívia Naništová, podnikateľka v oblasti plastu, plastových výrobkov, fólii, obalov.
Neprehliadnite

Šéfka výrobcu fólií zo Šenkvíc: Nechcem byť otrokom ekonomického rastu

Do konca roka 2025 chce Lego prejsť na ekologicky šetrné obaly v celom svojom sortimente. Podľa Christiansena sa deťom papierové tašky od Lega páčia, pretože sú šetrné k životnému prostrediu a možno ich ľahko otvoriť. V posledných rokoch rastie na výrobcu tlak, aby obmedzili plastové tašky a obaly. Nie je pre nich ale vždy jednoduché zabezpečiť, aby alternatívy neboli pri výrobe, preprave a recyklácii ešte väčšou záťažou pre životné prostredie, upozorňuje BBC. Spoločnosť Lego uviedla, že jej investície budú smerovať i do vzdelávacích programov, ktorých cieľom bude urobiť firmu ekologickejšiu aj v ďalších oblastiach. V roku 2015 si hračkársky gigant stanovil cieľ, že do roku 2030 bude svoj tovar vyrábať z udržateľných materiálov. Rozšíriť chce i výrobu kociek z bioplastov, napríklad z cukrovej trstiny.

Firma tento mesiac oznámila, že v polroku zvýšila tržby aj zisk. Rodiny podľa nej kupovali väčšie a komplikovanejšie stavebnice, aby sa zabavili počas reštriktívnych opatrení zavedených s cieľom zabrániť šíreniu nového koronavírusu. Hoci mnoho kamenných obchodov muselo na určitú dobu kvôli pandémii zavrieť, chce firma po celom svete ešte tento rok otvoriť 120 nových predajní.