Pozornosť na pápeža presmeroval arcibiskup Carlo Maria Vigano, ktorý ho v 11-stranovom liste vyzýva, aby v dôsledku kauzy T. McCarricka odstúpil.

C. M. Vigano podľa televízie CBS tvrdí, že pápeža v roku 2013 informoval o podozreniach z pohlavného zneužívania vznesených voči prominentnému kňazovi v USA, ale František v tejto veci nepodnikol nijaké kroky.

„Pápež František je dôstojný, aj v takýchto situáciách, ktoré vytvárajú roztrpčenie a obavy, ale on má schopnosť zachovať si pokojný prístup,“ bráni ho P. Parolin. K obsahu tvrdení V. Vigana sa však nevyjadril a zopakoval Františkov návrh, aby si novinári aj ostatní sami list prečítali a urobili vlastný názor.

Rovnaký odkaz verejnosti poslal pápež osobne, keď sa ho na škandál pýtali novinári počas návštevy Írska.

V júli tohto roku pápež prijal rezignáciu T. McCarricka a nariadil mu „žiť v modlitbe a pokání“. Emeritný washingtonský arcibiskup takisto dostal zákaz akéhokoľvek verejného vystupovania a musí zostať v dome, ktorý mu cirkev určila.

K tomuto kroku pápež pristúpil po tom, ako americké cirkevné vyšetrovacie inštitúcie dospeli k záveru, že obvinenie, že T. McCarrick zneužíval mladistvého, je založené na dôveryhodných informáciách. Osemdesiatosemročný kňaz bol predtým jedným z najvyššie postavených predstaviteľov katolíckej cirkvi v USA.