Pápež František sa opäť obul do Ruska za jeho agresiu na Ukrajine, keď povedal, že jeho vojenské jednotky sa správajú brutálne, kruto a zúrivo, a zároveň pochválil „statočných" Ukrajincov za ich boj o prežitie, informuje agentúra Reuters.

V texte rozhovoru, ktorý mal minulý mesiac s redaktormi jezuitských médií a ktorý bol zverejnený v utorok, však tiež povedal, že situácia nie je čiernobiela a že vojna bola „možno istým spôsobom vyprovokovaná".

František síce odsúdil „zúrivosť a krutosť ruských vojsk, ale ak chceme, aby sa vyriešili, nesmieme zabúdať na skutočné problémy", pričom medzi faktory, ktoré poskytujú podnety na vojnu, zaradil aj zbrojársky priemysel.

„Pravdou je aj to, že Rusi si mysleli, že všetko sa skončí za týždeň. Ale prepočítali sa. Stretli sa so statočným ľudom, s ľudom, ktorý bojuje o prežitie," povedal v prepise rozhovoru, ktorý zverejnil jezuitský časopis Civilta Cattolica.

„To je to, čo nás poháňa: vidieť takéto hrdinstvo. Naozaj by som chcel zdôrazniť tento bod, hrdinstvo ukrajinského ľudu. To, čo máme pred očami, je situácia svetovej vojny, globálnych záujmov, predaja zbraní a geopolitického privlastňovania, ktorá mučí hrdinský ľud," povedal.

František povedal, že niekoľko mesiacov predtým, ako prezident Vladimir Putin poslal svoju armádu na Ukrajinu, sa pontifik stretol s nemenovanou hlavou štátu, ktorá vyjadrila obavy, že NATO „šteká na brány Ruska" spôsobom, ktorý by mohol viesť k vojne.

„Nevidíme celú drámu, ktorá sa odohráva za touto vojnou, ktorá bola možno nejakým spôsobom vyprovokovaná alebo sa jej nedalo zabrániť," pokračoval pápež.

Na rečnícku otázku, či ho takéto vyjadrenia robia „proputinovským", odpovedal: „Nie, nie som. Bolo by zjednodušené a nesprávne niečo také povedať".

Ďalšie dôležité správy

JB 17 Vatikán - Pápež František prichádza na generálnu audienciu na Námestí svätého Petra vo Vatikáne 20. apríla 2022 po viac ako dvojročnej prestávke zapríčinenej koronavírusovou pandémiou. FOTO TASR/AP


Pope Francis arrives for his weekly general audience in St. Peter's Square, at the Vatican, Wednesday, April 20, 2022. (AP Photo/Alessandra Tarantino)
Neprehliadnite

Ruskú inváziu na Ukrajinu možno spôsobilo NATO, prekvapuje pápež František