Pápež František v pondelok vyhlásil, že kresťania a katolícka cirkev by mali požiadať o odpustenie homosexuálov za to, ako sa k nim správali. V rozhovore s novinármi na palube pápežského leteckého špeciálu cestou z Arménska tiež varoval pred "balkanizáciou" Európy ako dôsledku odchodu Británie z Európskej únie. František tiež povedal, že cirkev by mala požiadať o odpustenie aj za to, ako konala so ženami, ako privierala oči nad detskou prácou a ako v minulosti požehnala mnohých zbraniam.

Zamestnávatelia, ktorí majú nad 20 zamestnancov, musia od 1. júla tohto roka posielať Sociálnej poisťovni evidenčné listy dôchodkového poistenia (ELDP) svojich zamestnancov elektronicky. K 30. júnu sa totiž končí prechodné obdobie, v ktorom mohli títo zamestnávatelia poisťovni zasielať ELDP za svojich zamestnancov v papierovej forme. O tejto povinnosti už Sociálna poisťovňa informovala na svojej webovej stránke, ako aj v liste zaslanom zamestnávateľom. Menší zamestnávatelia budú mať túto povinnosť až od 1. januára 2017.

Maďarská vláda pracuje na zozname stimulov, ktoré by prilákali do krajiny firmy, ktoré po referende o vystúpení Británie z Európskej únie opustia ostrovné kráľovstvo. Vyhlásil to maďarský minister hospodárstva Mihály Varga. Aké stimuly by mali presvedčiť podniky k presunu do Maďarska, prípadne ako ďaleko tento plán postúpil, ale minister nespresnil.

Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a. s. (ZSSK Cargo) na zabezpečenie stravovania zamestnancov formou stravovacích a nápojových poukážok za štyri roky vynaloží maximálne 11,26 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty (13,51 milióna eur vrátane dane). Za dodávateľa straveniek vybrala žilinskú spoločnosť DOXX - Stravné lístky, spol. s r. o. a uzavrela s ňou rámcovú dohodu na základe elektronickej aukcie. Železničiari predpokladajú odobrať 820-tisíc poukážok na obedové menu alebo vybrané jedlo ročne, respektíve 3,28 milióna kusov za štyri roky. Odhadované množstvo poukážok na nealkoholický nápoj je 219-tisíc kusov ročne a 876-tisíc za štyri roky.

Slovensko je pripravené usporiadať neformálne stretnutie ministrov zahraničných vecí zostávajúcich 27 členských štátov Európskej únie k následkom britského referenda na budúcnosť Európy. Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák. Zároveň dodal, že by bol rád, keby boli rokovania o budúcom usporiadaní vzťahov medzi Londýnom a EÚ maximálne konštruktívne a aby sa urobilo všetko pre zachovanie komfortu našich občanov, podnikateľov a všetkých, ktorých sa odchod Británie z EÚ dotkne.

Pápež opäť šokoval: Katolíci by mali požiadať homosexuálov o odpustenie

Miroslav Lajčák Zdroj: SITA/AP

Hospodárska a sociálna rada SR sa na pondelkovom rokovaní nedohodla na prijatí návrhu novely zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska (RTVS), ktorou sa majú od začiatku budúceho roka zvýšiť koncesionárske poplatky zo 4,64 eura na 7 eur. Ako po rokovaní tripartity uviedol jej predseda Ján Richter, nesúhlas s navrhovanou novelou zákona vyjadrili všetci predstavitelia zamestnávateľov, pričom odborári mali k návrhu novely pripomienky. „Zamestnávatelia odporučili nájsť iný mechanizmus financovania RTVS a prehodnotiť povinnosť zamestnávateľov platiť koncesionárske poplatky za služby, ktoré neodoberajú," povedal minister práce a sociálnych vecí.

Trestné činy extrémizmu a rasovo motivované trestné činy by sa mali postihovať účinnejšie. Ministerstvo spravodlivosti predložilo do medzirezortného pripomienkového konania novelu Trestného zákona a Trestného poriadku, ktorá to má umožniť. Rezort spravodlivosti navrhuje, aby všetky konania o trestných činoch extrémizmu a rasovo motivovaných trestných činoch spadali pod Špecializovaný trestný súd.

Senát Okresného súdu Bratislava I dnes schválil dohodu o vine a treste medzi Úradom špeciálnej prokuratúry a obvinenými Mikulášom Černákom a Alexandrom Horváthom. M. Černák v rámci dohody priznal vinu z naplánovania vraždy šéfa košického podsvetia Róberta Holuba z októbra 1997, A. Horváth zase priznal, že na skutok zabezpečil zbrane. Senát v oboch prípadoch upustil od uloženia trestu, keďže skonštatoval, že skoršie udelené tresty pre oboch obvinených sú dostačujúce.

Financovanie infraštruktúry Košického samosprávneho kraja (KSK) zo zdrojov Európskej investičnej banky (EIB) v rokoch 2016 - 2018 v celkovej výške 30 miliónov eur schválili na pondelkovom rokovaní poslanci krajského zastupiteľstva. Splatnosť úveru je rozložená na dvadsať rokov. Najviac, až 16,8 milióna eur, je určených na opravy a rekonštrukcie ciest, ako aj na nákup strojov a zariadení pre údržbu. Predpokladané čerpanie úveru je rozložené na tri roky, v roku 2016 by mal kraj čerpať päť miliónov eur, v roku 2017 až 23 miliónov eur a v roku 2018 zvyšné dva milióny eur.

Pamätník odsunu sovietskych okupačných vojsk z Československa odhalili v pondelok na strednom Slovensku prezident Andrej Kiska a bývalý český politik Michael Kocáb, ktorý na začiatku 90. rokov stál na čele parlamentnej komisie dohliadajúcej na odchod vojakov. Slávnosť sa uskutočnila v kúpeľnom mestečku Sliač pri príležitosti 25. výročia odchodu posledného vojaka z územia vtedajšieho spoločného štátu Čechov a Slovákov. „Mnohí si myslia, že slobodu nám priniesol november 1989. Skutočnú slobodu nám priniesol vlastne až odchod posledného sovietskeho okupačného vojaka,“ povedal prezident. Pamätník by mal podľa neho pripomínať dejiny, pretože tí, ktorí si nepamätajú vlastnú minulosť, sú odsúdení k tomu, aby sa zopakovala.

Pápež opäť šokoval: Katolíci by mali požiadať homosexuálov o odpustenie

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.