Vojnovou Veľkou nocou nazval v nedeľu tohtoročné veľkonočné sviatky pápež František vo svojej kázni v rámci požehnania Urbi et orbi (Mestu Rímu a svetu), ktoré udeľuje pravidelne dvakrát do roka. Píše o tom agentúra Reuters.

Prosby ľudí o mier

Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi sa prihovoril k približne 50 000 ľuďom zhromaždeným na rímskom Námestí sv. Petra. Vyzval svetových lídrov, aby vypočuli prosby ľudí o mier na Ukrajine, a nepriamo kritizoval Rusko, že zatiahlo túto krajinu do „krutého a nezmyselného" konfliktu.

„Nech tí, ktorí sú zodpovední za národy, počujú volanie ľudí po mieri," uviedol najvyšší pontifex. Skonštatoval, že Ukrajina je „ťažko skúšaná násilím a ničením v krutej a nezmyselnej vojne, do ktorej bola zatiahnutá".

„Každá vojna so sebou prináša následky, ktoré sa dotýkajú celého ľudstva – od oplakávania mŕtvych až po utečeneckú drámu a hospodársku a potravinovú krízu, ktorej príznaky už vidno," povedal pápež, ako ho citovala webová stránka VaticanNews.va.

Ďalšie krízové oblasti sveta

„Mier je možný, mier je potrebný, mier je prvoradou zodpovednosťou všetkých," zakončil František svoju kázeň, v ktorej sa okrem Ukrajiny venoval aj ďalším krízovým oblastiam sveta – Blízkemu východu, Afganistanu, Mjanmarsku či štátom v oblasti afrického Sahelu.

Ďalšie dôležité správy

KK31 Floriana - Na snímke pápež František sa modlí na konci sv. omše 3. apríla 2022 v maltskom meste Floriana. FOTO TASR/AP
Pope Francis prays at the end of a mass in Granaries Square in Floriana, Malta, Sunday, April 3, 2022. Francis is praying for the world to show more kindness to refugees as he pays tribute in Malta to the shipwrecked St. Paul and meets with migrants who, like the apostle, arrived on the Mediterranean island and were welcomed. (AP Photo/Rene Rossignaud)
Neprehliadnite

Pápež František vyzval na veľkonočné prímerie s cieľom dosiahnuť mier prostredníctvom rokovaní