Pápež František prejavuje svoj vzťah k životnému prostredu aj voľbou spôsobov svojej dopravy, čo ukázal už viackrát. Platí to aj počas návštevy Slovenska, počas ktorej sa on aj členovia jeho delegácie prepravujú elektromobilmi. Konkrétne, pápežská delegácia využíva na prepravu najmä dva elektromobily Škoda Enyaq iV.

Pápež nechce, aby politici skrývali, aký je skutočný život na Slovensku.
Neprehliadnite

Pápež František na Slovensku: Stretol sa s Čaputovou, Hegerom a navštívil aj Luník IX

Bezemisnú jazdu na čisto elektrickom SUV dopĺňajú aj dve vozidlá Škoda Karoq, ktoré pri príležitosti návštevy pápeža poskytla Apoštolskej nunciatúre na Slovensku spoločnosť Škoda Auto Slovensko. Všetky autá prešli špeciálnou úpravou na základe špecifikácií požadovaných Vatikánom. 

Ako prebiehala cesta pápeža Františka na Slovensku?

12. septembra - Pápež František priletel na Letisko M. R. Štefánika a neskôr sa stretol s predstaviteľmi Ekumenickej rady cirkví na Slovensku
13. septembra - Prezidentka Čaputová oficiálne privítala hlavu katolíckej cirkvi. Pápež František sa stretne s Eduardom Hegerom aj Borisom Kollárom
14. septembra - Pápež František sa letecky presunul na východ Slovenska, kde navštívi Luník IX a odslúži omšu. 
15. septembra - V Národnej svätyni v Šaštíne prebehlo na záver stretnutie a omša s pápežom Františkom

Okrem ekológie aj bezpečnosť

„Návšteva Svätého Otca v ktorejkoľvek krajine vo svete je mimoriadna udalosť a prináša so sebou nádej, ktorá je potrebná obzvlášť v týchto časoch. O to viac si ceníme, že nám Apoštolská nunciatúra na Slovensku prejavila dôveru a značka Škoda Auto tak môže po návšteve Írska v roku 2018 opäť zabezpečovať prepravu pápeža Františka, tentoraz počas jeho pobytu na Slovensku,“ uviedol Jaroslav Hercog, riaditeľ spoločnosti Škoda Auto Slovensko. 

„Pre účely mobility Svätého Otca sme pápežskej delegácii poskytli dva špeciálne upravené modely elektrického SUV Škoda Enyaq iV. Bezemisnú a ekologickú jazdu na čisto elektrickom SUV doplnia aj dve vozidlá Škoda Karoq,“ dodal. 

Pápež František na Slovensku
Neprehliadnite

Čaputová darovala pápežovi nabíjaciu stanicu na elektromobily aj pľúcny ventilátor

Všetky automobily podľa neho spĺňajú tie najvyššie štandardy v oblasti bezpečnosti, pričom Škoda Enyaq iV je podľa testov Euro NCAP jedným z najbezpečnejších vozidiel z hľadiska ochrany posádky vo svojej triede.

Vozidlá špecálne upravili

Vozidlá určené pre pápežskú delegáciu sú špeciálne upravené podľa požiadaviek Vatikánu.

Aby návštevníci podujatí mohli na Svätého Otca lepšie vidieť, štandardne tónované zadné okná sú nahradené priehľadným sklom. Na predných blatníkoch na strane spolujazdca sú umiestnené chrómované držiaky, ktoré počas ciest nesú vatikánsku vlajku.

Na krytoch vonkajších zrkadiel sa zas nachádza oficiálne logo pápežovej návštevy na Slovensku. Súčasťou požiadaviek Vatikánu bola tiež inštalácia dodatočného madla v interiéri vozidiel pre komfortnejšie vystupovanie. Všetky autá sú v čiernej metalíze a majú čierny interiér. 

Škoda Enyaq Coupé
Neprehliadnite

Novinky z e-mobility prekvapujú. Škoda a Volkswagen ukázali nové modely

Hlava katolíckej cirkvi cestuje v špeciálne upravených vozidlách tradičného českého výrobcu už po druhý raz.

Značka Škoda Auto poskytla Svätej stolici štyri modely Škoda Rapid Spaceback počas dvojdňovej návštevy pápeža Františka v Írsku v rámci Svetového stretnutia rodín v roku 2018 v Dubline. 

Viac o téme: Pápež František