Pápež František odsúdil nezmyselnú, agresívnu vojnu na Ukrajine. Z „ozbrojeného dobývania, expancionizmu a imperializmu“ obvinil Rusko. Počas rozhovoru s delegáciou pravoslávnej cirkvi so sídlom v Istanbule uviedol, že konflikt postavil kresťanov proti sebe.

Rusko aj Ukrajina sú prevažne ortodoxní kresťania, ale na Ukrajine je aj vplyvná katolícka menšina byzantského obradu, ktorá sa vyznačuje svojou vernosťou pápežovi.

„Zmierenie medzi oddelenými kresťanmi prispeje k mieru, čo je v týchto dňoch nanajvýš aktuálne, pretože náš svet je narušený krutou a nezmyselnou útočnou vojnou, v ktorej medzi sebou bojuje mnoho, mnoho kresťanov,“ povedal pápež podľa Reuters.

Pápež vyslal jasný odkaz voči Rusku a povedal, že všetci musia „uznať, že ozbrojené dobývanie, rozpínavosť a imperializmus nemajú nič spoločné s kráľovstvom, ktoré hlásal Ježiš“.

Vyprovokovaná vojna

Pred časom mal František rozhovor s redaktormi jezuitských médií, počas ktorého povedal, že situácia nie je čiernobiela a že vojna bola „možno istým spôsobom vyprovokovaná". Síce odsúdil „zúrivosť a krutosť ruských vojsk“ ale podotkol, že „ak chceme, aby sa vyriešili, nesmieme zabúdať na skutočné problémy". Medzi faktory, ktoré poskytujú podnety na vojnu, zaradil aj zbrojársky priemysel.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa