Pápež František po finančných škandáloch, vrátane prebiehajúceho interného vyšetrovania korupcie, zmodernizoval finančnú spravodajskú jednotku boja proti praniu špinavých peňazí Svätej stolice, informovala agentúra AP s odvolaním sa na predstaviteľov Vatikánu.

Zmeny sa týkajú riadenia a organizácie Úradu pre finančné informácie (AIF), ktorý premenovali na Úrad pre dohľad a finančné informácie (ASIF), uviedol Vatikán.

V bratislavskom Digital Parku, kde sídli finančná skupina Penta, zasahovali ozbrojení policajti. Šéfa finančnej skupiny Penta Jaroslava H. obvinil policajný vyšetrovateľ z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Na snímke policajti vychádzajú z Digital Parku 1. decembra 2020 v Bratislave.FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Boj s korupciou nie je televízna relácia, ozbrojení policajti nie sú garantom úspechu

Šéf zmodernizovaného úradu Carmelo Barbagallo, ktorý pôsobil ako vysoký poradca riaditeľstva bankového a finančného dozoru talianskej centrálnej banky - Banca d'Italia, uviedol, že zmeny, ktoré nariadil pápež František v podobe nového štatútu, posilnia zodpovednosti tohto subjektu, ktoré má v oblasti finančného dohľadu. Pápež František, ktorý stavia na úsilí svojho predchodcu Benedikta XVI., ma v úmysle priniesť do Vatikánu viac zodpovednosti a transparentnosti.

ASIF bude pôsobiť v troch oblastiach: ostražitosť, pravidlá a právne záležitosti, a finančné informácie. Podľa nového štatútu zahŕňajú funkcie úradu „dohľad zameraný na prevenciu a boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu".