Rusi si v marci vybrali z bánk peniaze v zahraničných menách v celkovej hodnote takmer desať miliárd dolárov.

Reagovali tak na sankcie západných štátov voči Ruskej federácii za vojnu na Ukrajine. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters, ktorá sa odvolala na údaje ruskej centrálnej banky.

Podľa údajov centrálnej banky vybrali Rusi zo svojich účtov v bankách peniaze v zahraničných menách v objeme 9,8 miliardy dolárov (9,01 miliardy eur).

Znepokojujúca situácia

„Môžem na rovinu povedať, že tento kvartál bol zvlášť ťažký. V určitých chvíľach bola situácia veľmi znepokojujúca, dôležité však je, že sa nakoniec stabilizovala," povedal Alexander Danilov, šéf oddelenia centrálnej banky pre bankové regulácie a analýzy.

„Ku koncu februára čelil bankový sektor výraznému odlevu peňazí obyvateľstva," dodal s tým, že ľudia si v panike vyberali svoje peniaze obávajúc sa o svoju bezpečnosť.

O bilión rubľov menej

Vo februári klesla hodnota vkladov o 1,2 bilióna rubľov (13,53 miliardy eur), uviedla centrálna banka vo svojej mesačnej správe o vývoji v bankovom sektore. Pokles potom pokračoval aj v marci, pričom dosiahol 236 miliárd rubľov. Na rozdiel od predchádzajúcich správ centrálna banka tentoraz nezverejnila vývoj ziskov v bankovom sektore.

Zotavenie ekonomiky v minulom roku, ktoré nasledovalo po pandemickom roku 2020 a ktoré umožnilo zvýšenie objemu úverov, viedlo k zisku ruských bánk vlani na rekordných 2,4 bilióna rubľov.

Dôsledky ruských aktivít na Ukrajine však šance ruského bankového sektora na zopakovanie takéhoto výsledku znižujú prakticky na nulu.

Ďalšie dôležité správy

Vladimir Putin
Neprehliadnite

Rusko drví inflácia, no rubeľ silnie. Vysoké ceny sú väčším problémom pre Západ