Ak čínske oficiálne orgány príliš nezavádzajú, momentálne máme aj na Slovensku viac respiračných ochorení ako nakazených vírusom 2019-nCoV v Číne. Samozrejme, nie s takými agresívnymi vírusovými kmeňmi ako v krajine draka.

Na pomery (nízka hygiena, veľká ľudnatosť, obrovská migrácia počas osláv nového lunárneho roka) a možností krajiny (vysoká úroveň monitoringu populácie) sa skôr javí, že ochorenie je pod kontrolou.

Prispeli k tomu najmä rýchle a radikálne kroky komunistickej vlády. Bez okolkov zakázala miliónom ľudí cestovať a povolala do služby svoju mohutnú ľudskú silu do boja s epidémiou.

Najväčším nepriateľom pri každej masovej udalosti je však psychika. Stačí na to aj jedna jednoduchá mapa.

Súboj o titul väčšieho zabijaka

Senzácie okolo každého smrtonosného vírusu vždy zaplavia mediálny priestor. Často sa s pandémiami stretávame v hollywoodskych trileroch a katastrofických filmoch.

Nech sú to ebola, MERS, SARS, vtáčia chrípka, prasacia chrípka, choroba šialených kráv, africký mor ošípaných, zatiaľ neidentifikovaný neznámy vírus... Stačí si vybrať. Je pritom pozoruhodné, ako rýchlo sa dá prepadnúť panike.

Dozvedáte sa, že tento vírus je iný (pritom má približne 80 percent štruktúry ako SARS, ktorý v Číne vyčíňal pred rokmi).

Počujete, že sa nedá tak ľahko odchytiť, pretože nie každý pacient má napríklad horúčku (to paradoxne platí pre viacero akútnych respiračných ochorení, každý imunitný systém zvláda ochorenie po svojom).

Čítate, že sa po celom svete šíria prípady. V niektorých krajinách sa následkom paniky začne pozornosť obracať na nakazeného jednotlivca alebo skupinu, ktorí nemali šancu prísť s vírusom do kontaktu.

Čísla nepustia

Paradoxne, v prípade všetkých ochorení sa každým rokom reaguje rýchlejšie a efektívnejšie. Pomáhajú dve veci: skúsenosti a technológie.

Aj na obyčajnú chrípku sa zomiera, a to vo veľkom aj v Číne. Podľahne jej oveľa viac ľudí ako súčasnému koronavírusu. 

Za všetko hovoria dva odhady. Prvý vypracovalo americké Centrum pre kontrolu a prevenciu ochorení (CDC), ale veľa napovedá aj štúdia,

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa