Rodičia detí, ktorým hygienici uzavreli školy či škôlky, majú naďalej nárok na dávku pandemické ošetrovné (OČR), a to za nezmenených podmienok. Niektorí poistenci na dávku budú mať nárok aj počas blížiacich sa zimných prázdnin, ak zatvorenie nariadia hygienici. Informovala o tom v pondelok hovorkyňa Sociálnej poisťovne (SP) Zuzana Dvoráková.

O pandemickú OČR môžu žiadať poistenci, ktorí sa starajú o deti do 11 rokov, alebo do 18 rokov pri deťoch s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom. Avšak len vtedy, ak je škola alebo trieda uzatvorená rozhodnutím ministra, zriaďovateľa, riaditeľa školy alebo hygienika.

OČR počas prázdnin

Nárok na dávku má i rodič, ktorému pediater potvrdil potrebu starostlivosti o dieťa v karanténe. ,,Ak poistenec ošetruje choré dieťa do 16 rokov veku a pediater mu potvrdil potrebu ošetrovania, tiež má nárok na pandemickú OČR," poznamenala hovorkyňa. To isté platí pri materských školách.

Ženy vo vedení
Neprehliadnite

Od včerajšieho dňa až do konca roka pracujú ženy zadarmo

Ak rodič nepustí svoje dieťa do školy alebo škôlky pre obavy z nákazy, nárok na pandemickú OČR mu nevzniká. Rovnako ani počas prázdnin. Výnimky však tvoria prípady, ak je škola aj počas prázdnin uzatvorená hygienikom.

Postup pri žiadosti sa nemení

Opäť môže vzniknúť nárok aj po potvrdení pediatrom - ak sa rodič stará o choré dieťa do 16 rokov alebo o dieťa v karanténe (do 11 rokov). ,,Ak ochorie dieťa, ktoré má 16 a viac rokov, poistencovi vznikne nárok na bežné ošetrovné v rozsahu najviac 14 kalendárnych dní. Aj toto ochorenie na tlačive žiadosti potvrdzuje lekár," podotkla hovorkyňa.

Nemocenské dostanete iba vtedy, keď vás kontrola v určenom čase nájde v posteli.
Neprehliadnite

Tretia vlna zvýši výdavky na nemocenské dávky, upozorňujú analytici

Postup pri žiadosti o pandemickú OČR sa nemení, ak oň žiada rodič prvýkrát, musí poslať formulár so žiadosťou, ak už v minulosti pandemickú OČR poberal, stačí poslať pobočke SP čestné vyhlásenie. Nemení sa ani výška pandemickej OČR, je to 55 percent denného vymeriavacieho základu.