Nemecká letecká spoločnosť Lufthansa oznámila za 1. kvartál čistú stratu vyše 2 miliárd eur. Je to dôsledok pandémie nového koronavírusu, keďže súčasťou vládnych opatrení s cieľom obmedziť šírenie ochorenia COVID-19 bolo pozastavenie leteckej dopravy.

„Globálna letecká preprava sa v minulých mesiacoch prakticky zastavila. To sa dramaticky odrazilo na našich kvartálnych výsledkoch,“ uviedol v oficiálnom vyhlásení k výsledkom za 1. štvrťrok šéf Lufthansy Carsten Spohr.

Za 1. kvartál zaznamenala spoločnosť čistú stratu 2,1 miliardy eur. V rovnakom období predchádzajúceho roka dosiahla strata 342 miliónov eur. Lufthansa zároveň oznámila upravenú prevádzkovú stratu na úrovni 1,2 miliardy eur. Tržby dosiahli 6,4 miliardy eur, čo medziročne predstavuje pokles o 18 percent.

Na snímke lietadlo spoločnosti Lufthansa s Mesiacom v pozadí mieri na letisko v nemeckom Frankfurte nad Mohanom.
Neprehliadnite

Letectvo čaká podľa niektorých býčí trh. Investori však svoju dôveru obnovujú len pomaly

V dôsledku karanténnych opatrení musela spoločnosť uzemniť približne 700 zo 763 lietadiel. Firma navyše očakáva, že zhruba 300 strojov zostane na zemi aj v roku 2021 a asi 200 lietadiel v roku 2022. S

poločnosť sa v týchto dňoch dohodla s nemeckou vládou na finančnej pomoci v hodnote deväť miliárd eur. V rámci tohto balíka vláda získa v aerolíniách 20-percentný podiel, ktorý by sa časom mohol zvýšiť na 25 percent plus jedna akcia s cieľom zabrániť prípadnému nepriateľskému prevzatiu.

Lufthansa sa však bude musieť výmenou za pomoc vzdať niektorých vzletových a pristávacích pozícií na letiskách v Mníchove a vo Frankfurte nad Mohanom. Ako uviedla agentúra Reuters, analytici očakávajú, že letecká spoločnosť bude vyradená z hlavného indexu frankfurtskej akciovej burzy DAX, ktorého súčasťou bola od jeho vzniku koncom 80. rokov minulého storočia. Prevádzkovateľ burzy Deutsche Börse by o tom mal rozhodnúť vo štvrtok (4. 6.).