Koronavírusová pandémia vyvolala systémovú ekonomickú krízu, ktorá nemá obdobu od Veľkej hospodárskej krízy, uviedol v sobotu ruský prezident Vladimir Putin na virtuálnom summite skupiny G20. „Rozsah problémov, ktorým ľudstvo čelí v roku 2020, je skutočne bezprecedentné. Koronavírusová pandémia, celosvetový lockdown a pozastavené ekonomické aktivity rozpútali systémovú ekonomickú krízu, akú svet nezažil od Veľkej hospodárskej krízy," upozornil Putin, ktorého citovala tlačová agentúra TASS.

EBE 24 Omsk - Na snímke ľudia s ochrannými rúškami čakajú v ambulancii nemocnice na ošetrenie v sibírskom meste Omsk v Rusku v piatok 6. novembra 2020. Rusko v piatok po prvý raz hlásilo viac ako 20.000 nových prípadov nákazy koronavírusom, ktoré v krajine pribudli za uplynulý deň. FOTO TASR/AP
People, wearing face masks to help curb the spread of the coronavirus wait for a doctor's appointment at an outpatient care in Siberian city of Omsk, Russia, Friday, Nov. 6, 2020. Russia's daily number of
Neprehliadnite

Rusko prekonalo rekord, hlási vyše 24-tisíc prípadov nákazy

Ruský prezident zároveň povedal, že pandémia závažným spôsobom poznačila ekonomický rast krajín. „Pandémia si vyžiadala státisíce mŕtvych a milióny ľudí prišli o prácu," zdôraznil. „Súčasnú krízu je treba využiť na zmenu trajektórie globálneho vývinu, zachovať čisté prírodné prostredie, poskytnúť všetkým krajinám rovnocenné podmienky, posilniť účinné mechanizmy mnohostrannej spolupráce a kľúčových medzinárodných organizácií na základe Charty OSN a všeobecne uznávaných pravidiel medzinárodného zákona," vyhlásil Putin.

„Skupina G20 musí pokračovať v úsilí o nájdenie spoločných postojov k reforme Svetovej obchodnej organizácie a zohľadniť pri tom súčasné problémy," myslí si Putin. Podľa neho „je nemožné dosiahnuť tento cieľ bez stabilného, efektívneho a mnohostranového systému založeného na univerzálnych pravidlách a princípoch".

Virus Outbreak Russia
Neprehliadnite

Rusko zaznamenalo nový denný rekord počtu prípadov ochorenia Covid-19

„Napriek niekoľkým pozitívnym znakom, masová dlhodobá nezamestnanosť, ktorá vedie k nárastu chudoby a sociálnemu rozkladu, zostáva hlavnou globálnou výzvou, pričom úlohou skupiny G20 je tomu predchádzať," poznamenal Putin. „Vychádzajúc zo skúseností s bojom proti svetovej finančnej kríze v rokoch 2008-2009, skupina spustila množstvo iniciatív na boj proti ekonomickým rizikám súvisiacim s pandémiou. Hodlá tiež obnoviť obchodné aktivity, najmä prostredníctvom globálnych riadiacich inštitúcií vrátane OSN, Svetovej zdravotníckej organizácie, Medzinárodného menového fondu či Svetovej banky," zakončil.