Podobne ako v celej spoločnosti, aj dianie v kultúre a umení najvýraznejšie ovplyvnila pandémia nového koronavírusu. V hodnotení končiaceho sa roka 2020 to uviedlo Ministerstvo kultúry (MK) SR. Práve pandémia podľa rezortu tiež odhalila a pomohla zdynamizovať riešenie slabých miest v existujúcom systéme.

Na snímke poslankyne a poslanci v rokovacej sále počas rokovania 18. schôdze parlamentu 1. decembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

V rokovacej sále NRSR budú poslanci pozitívni na Covid-19 oddelení fóliou

„Museli sme zmeniť legislatívu, zabezpečiť dodatočné finančné zdroje a vypracovať schému pomoci," upozornil rezort. „Spustenie dotácií je výsledkom niekoľkomesačnej práce ministerstva kultúry, do ktorej sa zapojili aj partneri z iných rezortov a takisto predstavitelia kultúrno-kreatívneho priemyslu. Ministerstvo môže po prvý raz udeľovať dotácie na pomoc v mimoriadnych situáciách, ako je aj pandémia ochorenia Covid-19," zdôraznil rezort pripomínajúci, že i programové vyhlásenie vlády obsahuje záväzok podpory, nielen štátom zriadenej, ale aj nezávislej kultúry.

Celoplošné dobrovoľné testovanie obyvateľov mesta Trenčín na nový koronavírus.
Neprehliadnite

Počet obetí na koronavírus sa zvýšil o rekordných 106, pribudlo aj 569 nových prípadov

MK pripomína v tejto súvislosti novelizovaný zákon o poskytovaní dotácií vo svojej pôsobnosti vrátane ďalších nevyhnutných opatrení pre spustenie grantov, vytvorenie nových verejných zoznamov, a to evidencie profesionálnych umelcov a evidencie iných profesionálov v kultúre, ktoré vedie Fond na podporu umenia. „Tridsať rokov sme na ministerstve nemali legislatívu, ktorá by umožňovala takúto dotačnú schému. Schválený dotačný zákon a tzv. antiCovid-ová novela 2 boli kľúčom k tomu, aby sme dokázali pomôcť predstaviteľom nezriaďovanej kultúry. Vďaka schválenému zákonu sme spustili mimoriadnu finančnú pomoc formou dotácií už v polovici novembra. Našou ambíciou bolo spätne vykryť straty ľudí pracujúcich v kultúre a kreatívnom priemysle," pripomenul rezort.