Zisk holandskej pivovarníckej spoločnosti Heineken sa v 1. štvrťroku prepadol o takmer 70 percent, keď biznis ovplyvnila pandémia nového koronavírusu. Spoločnosť uviedla, že za prvé tri mesiace tohto roka dosiahla čistý zisk 94 miliónov eur, zatiaľ čo v rovnakom období minulého roka to bolo 299 miliónov eur. To znamená pokles o 68,4 percenta.

Najvýraznejšie zasiahol výsledky mesiac marec, keď v mnohých krajinách sveta vstúpili do platnosti obmedzenia na zmiernenie šírenia nového koronavírusu. V danom mesiaci sa predaj piva znížil o 14 percent, čo za celý 1. kvartál viedlo k poklesu o 2,1 percenta.

--FILE--A Chinese mobile phone user looks at a logo of taxi-hailing app Uber on his smartphone in Shaoyang city, central China's Hunan province, 10 January 2015. Car hailing service Uber reportedly halted its first round of fundraising where its goal was US$1 billion which was to be used to focus on expansion in China, according to Chinese web portal Tencent. The plan was for the US$1 billion to be raised, along with another US$1 billion injected by Uber into its Chinese unit, to be used to expa
Neprehliadnite

Spoločnosť Uber škrtá miliardu. K ziskom ju čaká strmá cesta

Navyše firma očakáva, že výsledky za 2. kvartál budú vzhľadom na vývoj situácie ešte horšie. Ako spoločnosť uviedla v oficiálnom oznámení, prijala viaceré opatrenia na zníženie nákladov, zabezpečenie dodatočného financovania a prispôsobenie sa rýchlym zmenám na trhu.

Súčasťou znižovania nákladov je aj zníženie platov vedenia. Základný plat manažmentu sa v období od mája do konca roka zníži o 20 percent a nebudú vyplatené ani odmeny za rok 2020. Firma zároveň oznámila, že pre neistotu v súvislosti s dĺžkou trvania pandémie a jej vplyvom na ekonomiku Heineken ruší všetky predchádzajúce prognózy na tento rok.