Pandémia nového koronavírusu sa mení na závažnú hospodársku krízu, uviedla hlavná ekonómka Svetovej banky (SB) Carmen Reinhartová. Varovala tiež pred možnosťou vzniku finančnej krízy. „Toto nezačalo ako finančná kríza, ale premieňa sa to na hlbokú hospodársku krízu s veľmi vážnymi finančnými následkami," povedala Reinhartová v rozhovore pre Bloomberg Television. „Čaká nás dlhá cesta."

Prezidentka Zuzana Čaputová prijala ministerku spravodlivosti SR Máriu Kolíkovú, prvú viceprezidentku Policajného zboru SR Janu Maškarovú a riaditeľku nitrianskej neziskovej organizácie Centrum Slniečko Marianu Kováčovú. Témou stretnutia boli plánované legislatívne zmeny, ktoré by mali pomôcť týraným ženám.
Neprehliadnite

Prezidentka nebola o plošnom testovaní obyvateľov vopred informovaná

Reinhartová, ktorá sa stala hlavnou ekonómkou SB v júni, je známa vďaka knihe o poslednej finančnej kríze This Time Is Different: Eight Centuries of Financial Folly (Treaz je to iné: Osemsto rokov finančného bláznovstva), ktorú napísala s vtedajším kolegom na Harvarde Kennethom Rogoffom.

Na otázku, či je nákup dlhopisov centrálnych bánk s cieľom zdržať nízko výnosy hrou s nulovým súčtom, keďže to robia všetky, Reinhartová odpovedala: Toto je vojna. Vlády počas vojen financujú vojnové výdavky, akokoľvek to dokážu, a práve teraz majú obrovské potreby". Dodala, že tento scenár je neudržateľný.