Na 18 stúpol počet smrteľných otráv v Charkovskej oblasti, ďalších päť úmrtí ohlásila polícia z Lymanu v Doneckej oblasti: traja muži a dve ženy tu tiež podľahli pančovanému alkoholu. Ďalšie dve desiatky ľudí skončili s otravou alkoholom v nemocnici.

Séria úmrtí začala minulý štvrtok. Agentúra AFP pripísala sériu úmrtí pančovanému koňaku, server Daily.com.ua pančovanej vodke Pšeničnaja.

Polícia pri pátraní po páchateľoch podnikla množstvo domových prehliadok a ďalších krokov a zadržala troch majiteľov obchodov, kde sa pančované liehoviny predávali: jednu obchodníčku súd prepustil na kauciu, ďalších dvoch obchodníkov poslal do domáceho väzenia.

Za nelegálnu výrobu nekvalitného alkoholu hrozí až desať rokov väzenia.

Smrteľné otravy nekvalitným alkoholom sú na Ukrajine pomerne vzácne, ale v susednom Rusku si každý rok vyžiadajú tisícky životov, poznamenala AFP.

V obidvoch krajinách zaujalo video s jednotkou ukrajinských výsadkárov skandujúcich „Piť ja už nebudem!“, zverejnené na oficiálnom portáli ozbrojených síl ako ilustrácia prevýchovy „avatarov“, ako prezývajú vojakov s prebytkom alkoholu v krvi.

V roku 2014, keď začali boje s proruskými separatistami v Donbase na východe Ukrajiny, ukrajinské ministerstvo obrany pripustilo, že každá šiesta nebojová strata súvisí s opilstvom.