Japonská spoločnosť Panasonic v uplynulom finančnom roku predala zhruba za 400 miliárd jenov (3 miliardy eur) celý svoj podiel v americkom výrobcovi elektromobilov Tesla. Oznámila to hovorkyňa spoločnosti. Panasonic je hlavným dodávateľom lítium-iónových batérií pre automobily Tesla a jeho batériová divízia je na tejto automobilke silne závislá. Panasonic sa snaží túto závislosť znížiť, získané peniaze využije na investície do svojho ďalšieho rastu.

Predaj akcií partnerstvo s Teslou neovplyvní, dodal hovorca japonskej firmy. Krok ale prichádza v čase, keď sa automobilka snaží rozšíriť dodávateľov batérií. Tesla uzavrela dohody s juhokórejskou LG Energy Solution a s čínskou Catla, ktorá podľa agentúry Reuters plánuje výstavbu závodu v Šanghaji v  blízkosti výrobného závodu Tesly.

Elon Musk
Neprehliadnite

Spoločnosť Tesla nevylučuje, že sa vráti k bitcoinu

Panasonic v roku 2010 kúpil 1,4 milióna akcií Tesly za 21,15 dolárov za akciu. Za celý podiel tak zaplatil zhruba 30 miliónov dolárov. Na konci marca 2020 cena tohto podielu predstavovala 730 miliónov dolárov. Od tej doby sa cena akcií zvýšila takmer sedemnásobne a vo štvrtok skončila na 679,82 dolárov.

Panasonic začiatkom tohto roka oznámil, že kúpi zostávajúce akcie americkej softvérovej spoločnosti Blue Yonder, kde už má podiel. Hodnota transakcie je 7,1 miliardy dolárov. Panasonic v tomto fiškálnom roku, ktorý sa začal v apríli, očakáva rast čistého zisku o 27,2 percenta na 210 miliárd jenov (takmer 1,6 miliardy eur). Pomôcť mu v tom má rast v automobilovom segmente, kam spadajú aj batérie pre elektromobily Tesla, uviedla agentúra Kjódó.