Japonský Panasonic v továrni v Plzni podľa predsedu odborového zväzu KOVO Jaroslava Součka končí s výrobou televízorov. O prácu by v továrni malo k 31. marcu 2022 prísť 900 až 1 000 ľudí. Souček to povedal na dnešnom rokovaní rady zväzu KOVO v Hradci Králové. Podľa predsedu podnikových odborov Jana Dvořáka príde o prácu 450 kmeňových zamestnancov, zvyšok sú agentúrni pracovníci. Podľa oznámenia zamestnancom je dôvodom znížená dopyt po televízoroch všeobecne, povedal dnes Dvořák.

„Televízny trh klesá z roka na rok. Čakali sme, že to príde, ale až v horizonte troch až piatich rokov, ale covid to urýchlil," uviedol Dvořák. Ukončenie výroby televízorov v Plzni Souček označil za strategické rozhodnutie nadnárodnej firmy, v ktorom mohol hrať úlohu aj súčasný nedostatok čipov. V továrni zostane 300 až 370 ľudí, budú vyrábať tepelné čerpadlá a blu-ray prehrávače a rekordéry. Podľa Dvořáka je nepravdepodobné, že by firma odišla z Plzne, kde začala s výrobou televízorov pred 25 rokmi.

Podľa Dvořáka zamestnával Panasonic v Plzni v časoch najväčšieho rozmachu, zhruba v rokoch 2006 a 2007, na 7500 ľudí, z toho asi 2500 kmeňových zamestnancov. Vtedy vyrábal okolo 1,5 milióna televízorov, vlani asi polovicu.

Spoločnosť Panasonic AVC Networks Czech vo výročnej správe za rok 2020 uviedla, že tržby z predaja televízorov sa na jej obrate podieľali 78 percentami. Predaj tepelných čerpadiel tvoril 14 percent tržieb, videotechniky šesť percent a dve percentá firma získala z predaja náhradných dielov a služieb.

Tržby firmy vlani klesli o 26 percent na 8,98 miliardy korún, z ktorých vyše 99 percent pochádzalo z exportu. Čistý zisk spoločnosti vlani vzrástol na 324 miliónov korún z predvlaňajších 306 miliónov korún. Vlani firma v priemere zamestnávala 819 ľudí, medziročne o 89 menej.

Panasonic AVC Networks Czech otvoril továreň na televízory v Plzni v roku 1997. Vtedy ako prvý silný a známy japonský investor, ktorý otvoril dvere do ČR ďalším japonským firmám.

Okrem Plzne má Panasonic v Českej republike výrobný závod na produkciu autorádií v Pardubiciach.

Na snímke pohľad na tranzistor pod mikroskopom v porovnaní s ľudským vlasom, ktorého aktívna časť je niekoľkokrát menšia ako ľudský vlas v laboratóriu diagnostiky elektronických prvkov Fakulty elektrotechniky a informatiky STU po revitalizácii (zateplenia budovy a výmena okien) počas otvorenia nového akademického roka v Bratislave 21. septembra 2020. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

TOP v priemysle: Kríza odkryla potenciál elektrofiriem