Jadrové palivo sa bude do tretieho bloku v Mochovciach (EMO3) zavážať na jeseň tohto roka. Uviedol to na brífingu generálny riaditeľ Slovenských elektrární (SE) Branislav Strýček za účasti ministra hospodárstva SR Richarda Sulíka (SaS) a štátneho tajomníka rezortu hospodárstva Karola Galeka, v súvislosti s tzv. prvostupňovým povolením vydaným Úradom jadrového dozoru (ÚJD) SR.

Prebehne ešte niekoľko mesiacov, kým rozhodnutie ÚJD nadobudne právoplatnosť. Očakávam, že na jeseň tohto roka budeme zavážať palivo a následne nastane proces fyzikálneho a energetického spúšťania. Okrem ÚJD sa v povoľovacom procese zúčastnili na preverovaní elektrární aj medzinárodné agentúry, ktoré nenašli žiadnu prekážku, ktorá by bránila spusteniu tretieho bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach," spresnil Strýček.

Spustením EMO3 sa podľa neho Slovensko stane energeticky sebestačným. „Po spustení Mochoviec budeme krajinou s najväčším podielom jadrovej energie v energetickom mixe na svete. To znamená, že budeme mať jednu z najčistejších energií na svete," poznamenal šéf SE.

The cooling towers of the unfinished blocks 3 and 4 of the Nuclear Power Plant Mochovce some 160 km (some 100 miles) east of Bratislava, Slovakia on Thursday March 15, 2007. The construction of the two remaining blocks was put on hold in 1992 but last month Italy's energetic group Enel agreed with Slovak government to invest approx. 1,4 billion euros and finish the construction in 2012.   (AP Photo/Petr David Josek)
Neprehliadnite

ÚJD povolil spustenie 3. bloku jadrovej elektrárne Mochovce

Podľa Sulíka „sú Mochovce na tom veľmi dobre". „Mochovce patria z hľadiska bezpečnosti k jedným z najmodernejších elektrární," povedal.

Elektráreň v Mochovciach je podľa jeho slov vo veľmi dobrom stave a preto ÚJD vydal tzv. prvostupňové povolenie. „Bude nasledovať lehota 14 dní, keď sa bude povolenie považovať za doručené. Potom bude ďalšia 15-dňová lehota, počas ktorej môžu byť vznesené námietky. Očakávame, že ich bude viacero, aj od rakúskych susedov. Po spomínanej lehote bude nasledovať dvoj-, trojmesačná fáza vyrovnávania sa s námietkami. V auguste, v septembri môže byť tzv. druhostupňové povolenie ÚJD, po ktorom bude môcť ísť atómová elektráreň do prevádzky," vysvetlil Sulík.

Keď bude spustený ešte štvrtý blok v Mochovciach, čo sa dúfam podarí ešte počas tohto volebného obdobia, tak množstvo energie, ktoré sa vyrobí nad mieru našej spotreby, bude citeľné. Osobne mám nádej, taký sen, že by sa z atómovej energie v čase, keď nie je po elektrickej energii veľký dopyt, napríklad v noci, mohol pomocou nej vyrábať cez elektrolýzu vodík. To by bol začiatok novej (energetickej) éry na Slovensku," zdôraznil minister hospodárstva.

Podľa Galeka Slovensko čaká v Mochovciach ešte veľa práce, najmä s dostavbou štvrtého bloku EMO. „Bez štvrtého bloku je celá investícia (ekonomicky) nenávratná. Očakávame, že štvrtý blok EMO by mohol byť spustený do prevádzky v priebehu najbližších dvoch rokov," doplnil štátny tajomník.