Nórske ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyhlásení konštatovalo, že nedovolí, aby bolo spájané s inštitúciou pomenovanou po teroristoch.

Izraelský rezort diplomacie privítal tento krok Nórska a vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby dôslednejšie overovalo, kam idú peniaze, ktoré investuje do palestínskej samosprávy.

Spomínané centrum pre ženy bolo pomenované po Dalál Mughrabíovej, členke frakcie Fatah Organizácie pre oslobodenie Palestíny (OOP), ktorá sa v marci roku 1978 v Izraeli podieľala na masakre na pobrežnej ceste a prišla pri nej o život.

Pri uvedenej masakre na pobrežnej ceste došlo k únosu izraelského autobusu a následnému zabitiu izraelských civilistov, z ktorých 13 boli deti. Zranených bolo ďalších 71 ľudí.

D. Mughrabíová bola členkou teroristického komanda pozostávajúceho zväčša zo žien, ktoré v deň útoku priplávalo z Libanonu a vylodilo sa v Izraeli, kde začalo útočiť.

Útočníci najprv zabili šesť ľudí v taxíku, potom uniesli autobus. Ich cieľom bolo údajne obsadiť luxusný hotel v Tel Avive, vziať ako rukojemníkov zahraničných turistov a diplomatov a následne ich vymeniť za Palestínčanov väznených v Izraeli.

Autobus pri zátarase zastavili izraelskí vojaci, následne sa rozpútala prestrelka a nakoniec sa D. Mughrabíová vo vozidle odpálila, a to i s unesenými cestujúcimi.

Po D. Mughrabíovej bola pomenovaná aj hebronská dievčenská škola. Meno však bolo zmenené, keď vyšlo najavo, že školu financuje americká Agentúra pre medzinárodný rozvoj (USAID). Jej meno nesie aj námestie v Ramalláhu.