Japonská spoločnosť Mitsubishi chce na domáci trh priniesť umelo vyrobené hovädzie mäso v spolupráci s izraelskou firmou Aleph Farms. Informoval o tom spravodajský portál Bloomberg.

Hovädzie, ktoré spoločnosť vyrába v laboratóriach pomocou buniek živých zvierat, sa obe společnosti pokusia upraviť podľa chutí japonských spotrebiteľov a regulačných úradov, vyhlásil šéf izraelskej firmy Didier Toubia. K zvýšeniu produkcie ma prispieť aj výrobná kapacita japonského partnera.

Izraelská firma, do ktorej investoval aj americký potravinárský gigant Cargill, sa chystá prvú várku laboratórne vyrobeného mäsa predať ázijským spotrebiteľom už na budúci rok. Japonsko patrí medzi prioritný smer expanzie, vyhlásil šéf izraelskej spoločnosti Toubia.

Detaily o tom, ako spoločnosti chcú získať schválenie regulačných úradov zatiaľ neexistujú. Spoločnosť Mitsubishi chce vstúpiť na trh s umelým mäsom, aby prieskúmala jeho potenciál, vyhlásil hovorca Mitsubishi.

Prekážkou sú náklady a skepticizmus

Najväčšími prekážkami pre rozvoj trhu sú hlavne vysoké výrobné náklady a skepticizmus konzumentov.

Výrobcovia musia taktiež presvedčiť vlády jednotlivých krajín. Pred mesiacom schválil predaj umelého mäsa prvý štát, Singapur. Rozvíjajúci sa segement trhu podporuje aj izraelský premiér Benjamin Netanjahu.